با امضای پوتین معاهده الحاق کریمه به خاک روسیه رسمیت یافت

حق نشر عکس Reuters
Image caption پوتین معاهده الحاق کریمه را امضا کرده است

رئیس جمهوری روسیه به معاهده الحاق کریمه به خاک روسیه رسمیت بخشیده و به بانک مرکزی دستور داده از منافع مشتریان بانک "مورد استفاده نزدیکان پوتین" حمایت کند.

روز جمعه، ١ فروردین (٢١ مارس)، ولادیمیر پوتین مصوبه پارلمان روسیه در مورد الحاق شبه جزیره کریمه به خاک این کشور را امضا کرد و به این ترتیب، این مصوبه از نظر قوانین روسیه رسمیت یافت.

روز یکشنبه گذشته، پارلمان محلی کریمه همه‌پرسی جدایی این سرزمین از اوکراین و الحاق آن به خاک روسیه را برگزار کرد که با رای اکثریت قاطع شرکت کنندگان در همه پرسی، که عمدتا از روس‌تباران این منطقه بودند، به تصویب رسید. بسیاری از اوکراینی‌تباران و تاتارهای کریمه این همه‌پرسی را تحریم کرده بودند.

ولادیمیر پوتین و نمایندگان اعزامی پارلمان محلی کریمه در روز سه شنبه پیش نویس "معاهده" الحاق کریمه به خاک روسیه را در مسکو امضا کردند و این سند، پس از تایید توسط دادگاه قانون اساسی روسیه، به صورت لایحه‌ای برای تصویب به پارلمان ارسال و تصویب شد.

حق نشر عکس d
Image caption گفته می‌شود مقامات و ثروتمندان نزدیک به پوتین مشتریان روسیا بانک هستند

انضمام کریمه به روسیه از سوی کشورهای غربی محکوم شده است که این اقدام را مغایر قوانین بین‌المللی دانسته‌اند. ایالات متحده و کشورهای اروپایی یک رشته اقدامات تنبیهی از جمله تحریم‌های اقتصادی را علیه روسیه به اجرا گذاشته‌اند.

تحریم‌های ایالات متحده عمدتا متوجه اطرافیان و حامیان ثروتمند ولادیمیر پوتین بوده است ظاهرا با این هدف که آنان نیز متقابلا رئیس جمهوری روسیه را تحت فشار قرار دهند.

روز گذشته، به دستور باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا،بیش از بیست تن از اطرافیان نزدیک آقای پوتین مشمول ممنوعیت ارتباط اقتصادی و سفر به آمریکا قرار گرفتند.

همچنین، روسیا بانک، که گفته می شود مورد استفاده این افراد است، هدف تحریم ایالات متحده قرار گرفته و روز جمعه، مقامات روسیا بانک گفتند که شرکت‌های ویزا و ماسترکارد، ارائه دهنده خدمات کارت های بانکی و اعتباری، همکاری با این بانک را متوقف کرده‌اند.

دارایی های افراد و موسسات روسی تحت تحریم در ایالات متحده مسدود می شود هر چند معلوم نیست که آیا تحریم شدگان از جمله روسیا بانک دارایی‌هایی در آمریکا دارند یا نه.

در واکنش به تحریم روسیا بانک، رئیس جمهوری روسیه روز جمعه به بانک مرکزی این کشور دستور داد تا "مشتریان روسیا بانک را تحت حفاظت خود بگیرد و همه نوع حمایت‌های لازم را از آنان به عمل آورد."

آقای پوتین در عین حال گفته است که شخصا در این بانک حسابی ندارد اما به منظور حمایت از آن، روز دوشنبه حسابی را در همین بانک خواهد گشود و دستور خواهد داد تا حقوق ماهانه او به این حساب واریز شود.

مطالب مرتبط