روسیه 'به آزادی ناظران اروپایی در شرق اوکراین کمک می‌کند'

حق نشر عکس AP

مسکو اعلام کرده است که از تمام توانش برای آزادی ناظران اروپایی اسیرشده به دست جدایی‌طلبان شرق اوکراین استفاده خواهد کرد.

این موضع پس از آن بیان می‌شود که دیپلمات‌های اروپایی اعلام کردند که دوشنبه این هفته وضع تحریم‌های جدید علیه روسیه را به بحث خواهند گذاشت.

بحراین اوکراین همچنان ادامه دارد و دیشب پنتاگون اعلام کرد که جت‌های روسی بارها وارد حریم هوایی اوکراین شده‌اند. بیشتر بخوانید.

دیروز یک اتوبوس حامل شماری از ناظران نظامی بین المللی در شرق اوکراین از سوی جدایی طلبان هوادار روسیه توقیف شد. بیشتر بخوانید.

شبه نظامیان طرفدار روسیه، که کنترل بخش‌هایی از شرق اوکراین را در دست دارند، این ناظران را به جاسوسی متهم کرده‌اند.

علاوه بر این گروه ناظران اروپایی، تعدادی از پرسنل نظامی اوکراین نیز در اختیار نیروهای جدایی‌طلب هستند و در شهر اسلوویانسک نگهداری می‌شوند.

شهردار خودخوانده این شهر گفته دست کم یکی از ناظران نقشه‌ای داشته که در آن ایست‌های بازرسی جدایی‌طلبان نمایش داده می‌شده است. به گفته او این امر نشان‌ می‌دهد که فعالیت آنها جنبه جاسوسی داشته است.

او هفته پیش و پس از کشته شدن سه نفر از نیروهایش از ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، خواسته بود که برای حفاظت شهر از دست "فاشیست‌ها" نیروهای روس را به این منطقه بفرستد.

مطالب مرتبط