آغاز محاکمه دو فعال ضد فساد در چین

حق نشر عکس AP
Image caption بنیانگذار جنبش ضد فساد، شو ژییونگ، ماه ژانویه گذشته به اتهام مشابهی به چهار سال حبس محکوم شد

دو فعال حقوق بشر چینی که علیه فساد مبارزه می کنند به اتهام "برهم زدن نظم عمومی" تحت محاکمه قرار گرفته‌اند.

دینگ جیاشی و لی وی، از اعضای جنبشی هستند که علیه فساد در دستگاه های دولتی فعالیت می کند و خواستار شفاف سازی اموال و ثروت مسئولان حکومتی است.

بنیانگذار این جنبش، شو ژییونگ، ماه ژانویه گذشته به اتهام مشابهی به چهار سال حبس محکوم شد.

با وجود این که شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین مبارزه با فساد را در دستور کار خود قرار داده است و در مورد آن تبلیغات زیادی کرده، اما بسیاری از کسانی که در جنبش ضد فساد فعالیت دارند،تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند.

دینگ جیاشی و لی وی، این دو فعال حقوق بشر، قراربود ماه ژانویه گذشته مورد محاکمه قرار گیرند اما با برکنار کردن وکلای خود محاکمه را به تعویق انداختند.

این دو فعال حقوق بشر به اتهام "تشکیل اجتماعات با هدف اختلال در نظم عمومی" محاکمه می شوند.

به گفته خبرنگار بی بی سی در اطراف دادگاهی که این دو نفر در آن تحت محاکمه قرار دارند شمار زیادی از ماموران امنیتی دیده شده و به خبرنگاران اجازه گزارش داده نشده و هواداران این فعالان بازداشت شده‌اند.

جیانگ یوآن مین،وکیل مدافع لی وی یکی از متهمان گفت که موکل او مرتکب هیچ جرمی نشده است و افزود: "کسانی مانند دینگ جیاشی و لی وی تنها خواستار آنند که مقامات حکومتی دارایی های خود را اعلام دارند اما چون اکثریت مقامات دولتی با این موضوع مخالفند،دولت هم می ترسد."

شی جین پینگ،رئیس جمهوری چین مورد انتقاد گروه ها مدافع حقوق بشر قرارگرفته است که مدعی است با فساد در تمام سطوح جامعه چین مبارزه می کند.

اما به گفته فعالان حقوق بشر با محاکمه و زندانی کردن این افراد دستگاه رهبری چین نشان می دهد که حاضر به تحمل هیچ گروه سازمان یافته حقوق بشر نیست.

مطالب مرتبط