عملیات جستجو در کشتی کره جنوبی ممکن است 'دو ماه' طول بکشد

حق نشر عکس Reuters

مقام‌های کره جنوبی می‌گویند عملیات نجات و جستجو در کشتی غرق‌شده این کشور ممکن است تا دو ماه طول بکشد.

سه جرثقیل بزرگ در کنار این کشتی شناور است اما این مقام‌ها می‌‌گویند تنها زمانی این جرثقیل‌ها را به کار خواهند انداخت که مطمئن شوند هیچکس درون کشتی زنده نمانده است.

این کشتی چهار روز پیش غرق شد و از سرنوشت بیش از ۲۵۰ مسافر آن همچنان خبری نیست.

در همین حال ناخدای کشتی غرق‌شده کره جنوبی گفته است به این دلیل دستور تخلیه کشتی را دیر داد که نگران بود امواج آب مسافران را با خود ببرد.

از ناخدای کشتی انتقاد شده که به موقع، دستور تخلیه کشتی را نداده است. وی و دو تن از افسران زیر دستش جمعه شب دستگیر شدند.

غواصان در هوای نامساعد به تلاش برای پیدا کردن مسافران مفقود شده کشتی ادامه می دهند. امروز، شنبه (۱۹ آوریل، ۳۰ فروردین) تنها جسد سه تن از مسافران پیدا شد اما غواصان به خاطر شرایط نامساعد و توفانی دریا نتوانستند آنها را بگیرند.

بدی هوا و دید پایین غواصان

پیشتر، یک مقام بلندپایه گارد ساحلی کره جنوبی گفت غواصان توانسته‌اند به طبقه پایین کشتی غرق‌شده 'سوول' دسترسی پیدا کنند و آنچه را که به نظر می‌رسد تعدادی جسد است، ببینند.

او تاکید کرد که به دلیل بدی هوا، میزان دید بسیار پایین بوده و غواصان نتوانسته‌اند دقیق ببینند.

خانواده های قربانیان حادثه از کندی عملیات جستجو شکایت دارند اما بعضی از آنها از همین حالا نمونه‌های دی‌ان‌ای خود را در اختیار مقامات قرار داده‌اند تا به شناسایی اجسادی که از کشتی بیرون آورده می‌شود، کمک کنند.

چهار روز پیش در اثر غرق شدن این کشتی مسافربری، ۲۶۸ نفر که بیشترشان دانش آموز بودند، مفقود شدند. مرگ ۲۹ نفر تایید شده و ۱۷۹ مسافر دیگر هم نجات یافته‌اند.

روز گذشته مشخص شد که در زمان واژگونی کشتی، یکی از افسران به جای ناخدا هدایت آن را به عهده داشته است.

بیشتر مسافران کشتی دانش آموزان مدرسه‌ای بودند که در سفری تفریحی به یک جزیره در جنوب کره جنوبی می‌رفتند.

معاون مدرسه که خود جزو نجات‌یافتگان حادثه بوده، خودکشی کرده و جسد او دیروز پیدا شد.

کشتی در روز چهارشنبه ۱۶ آوریل (۲۷ فروردین) غرق شد و عملیات جستجو هنوز ادامه دارد اما مقامات می‌گویند دید پایین و امواج سهمگین کار را مشکل کرده است.

کشتی سوول که در سال ١٩٩٤ در ژاپن ساخته شد، ۱۴۶ متر طول داشت و قادر به حمل بیش از ۹۰۰ سرنشین و همچنین تعدادی اتومبیل سواری و کامیون بود.

صاحبان سوول می‌گویند این کشتی هنگام آغاز سفر مشکل فنی خاصی نداشته است.

بنابر گزارش‌ها، کشتی سوول خیلی سریع - ظرف دو ساعت - غرق شد. مدت کوتاهی پس از انتشار اخباری در این مورد که کشتی با خطر غرق شدن مواجه است، شبکه‌های تلویزیونی تصاویری از آن را نشان دادند که به پهلو غلتیده است و به سرعت در آب فرو می‌رفت.

مطالب مرتبط