'اشغال' رادیو تلویزیون دولتی در دونتسک از سوی جدایی‌طلبان

حق نشر عکس AP

از شرق اوکراین گزارش شده است که نیروهای جدایی‌طلب هوادار روسیه ساختمان رادیو و تلویزیون دولتی در شهر "دونتسک" را به اشغال خود درآورده‌اند.

به گفته رسانه‌های روسیه، در این حادثه گلوله‌ای شلیک نشده است.

همزمان هیاتی از سوی سازمان امنیت و همکاریهای اروپا برای کمک به آزادی ناظران اروپایی به اسلوویانسک، در شرق اوکراین رفته است.

بر اساس گزارشها از منطقه در یک کنفرانس خبری که ازسوی جدایی طلبانی که این افراد را در اختیار دارند برگزار شد، سرهنگ آلکس اشنایدر، یک نفر از این ناظران ربوده شده که آلمانی است، گفته که حال آنها خوب است.

در همین رابطه جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، از روسیه خواسته است که هر چه از دستش ساخته است برای کمک به آزادی ناظران اروپایی ربوده‌ شده در شرق اوکراین انجام دهد.

روسیه گفته است در این باره هرچه در توان داشته باشد، انجام خواهد داد.

جدایی‌طلبان هوادار روسیه روز جمعه (۲۵ آوریل) یک اتوبوس حامل شماری از ناظران نظامی بین‌المللی را در شرق اوکراین توقیف کردند و مسافران آن را بازداشت کردند.

شبه‌نظامیان طرفدار روسیه، این ناظران را به جاسوسی متهم کرده‌اند.

آقای کری در تماس تلفنی با سرگئی لاوروف، همتای روس خود، همچنین درباره "نقل و انتقالات تحریک‌ کننده نیروهای روسیه" در نزدیکی مرز اوکراین ابراز نگرانی کرد.

نیروهای شبه‌نظامی هوادار روسیه همچنان ساختمان‌های دولتی را در چندین شهر شرق اوکراین را در اختیار دارند و خواست دولت موقت در کیف را برای تخلیه آنها نپذیرفته‌اند.

قرار است دیپلمات‌های اروپایی فردا (دوشنبه ۲۸ آوریل/۸ اردیبهشت) در باره وضع تحریم‌های بیشتر علیه روسیه مذاکره کنند.

پیش‌تر هم کشورهای عضو گروه جی هفت، شامل هفت قدرت برتر اقتصادی جهان، موافقت کردند که به دلیل تداوم بحران اوکراین، تحریم‌ها را علیه روسیه تشدید کنند.

غرب، روسیه را متهم می‌ کند که شورش‌های جدایی خواهانه در شرق اوکراین را حمایت می‌کند. قبل از این، روسیه شبه‌ جزیره کریمه را از اوکراین به خاک خود ملحق کرده بود.

روسیه این اتهام دولت‌های غربی را رد می‌کند.

علاوه بر این گروه از ناظران اروپایی، تعدادی از پرسنل نظامی اوکراین نیز در اختیار نیروهای جدایی‌طلب هستند و در شهر اسلوویانسک نگهداری می‌شوند.

شهردار خودخوانده این شهر گفته دست‌کم یکی از ناظران نقشه‌ای داشته که در آن ایست‌های بازرسی جدایی‌طلبان نمایش داده می‌شده است. به گفته او این امر نشان‌ می‌دهد که فعالیت آنها جنبه جاسوسی داشته است.

او هفته پیش و پس از کشته‌شدن سه نفر از نیروهایش از ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، خواسته بود که برای حفاظت شهر از دست "فاشیست‌ها"، نیروهای روس را به این منطقه بفرستد.

با بالاگرفتن بحران اوکراین، شامگاه جمعه وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که جت‌های روسی بارها وارد حریم هوایی اوکراین شده‌اند.

در تماس تلفنی وزرای خارجه آمریکا و روسیه، سرگی لاوروف به آقای کری گفت که دولت موقت کیف باید عملیات نظامی را در شرق اوکراین متوقف کند تا از شدت بحران کاسته شود.

آمریکا و اروپا در حالی برای وضع تحریم‌های بیشتر علیه روسیه خیز برداشته‌اند که پیش‌تر هم دارایی‌های شماری از افراد و شرکت‌های روس را به اتهام دست‌داشتن در جداکردن کریمه مسدود کرده‌اند و یا آنها را در فهرست پرواز ممنوع قرار داده‌اند.

مطالب مرتبط