هشدار رهبران آلمان و فرانسه به روسیه

حق نشر عکس AFP

رهبران آلمان و فرانسه روسیه هشدار دادند که در صورت اختلال در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اوکراین، روسیه با تحریم‌های بیشتری روبرو خواهد شد.

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه که به آلمان سفر کرده است، در بیانیه‌ای مشترک با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، همه‌پرسی‌های آتی در شرق اوکراین را غیرقانونی دانست.

این دو رهبر اروپایی از بی‌ثباتی بیشتر در اوکراین ابراز نگرانی کردند و خواهان پایین آمدن شمار نیروهای روسیه در مرزهای اوکراین شدند.

جدایی‌طلبان هوادار روسیه درخواست ولادیمیر پوتین برای تعویق همه‌پرسی استقلال از اوکراین را نپذیرفته‌اند. ناآرامی‌ها در این منطقه ادامه دارد.

اولکساندر تورچینوف، رئیس‌جمهور موقت اوکراین، به هواداران روسیه هشدار داده است که جدایی این مناطق از اوکراین به اقتصاد ضربه می‌زند و به ضرر خود مردم شرق اوکراین نیز خواهد بود.

دیروز ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، پس از مراسم سالگرد پیروزی در جنگ جهانی دوم در میدان سرخ مسکو برای برنامه‌ای مشابه به کریمه سفر کرد.

سفر آقای پوتین به شبه‌جزیره کریمه، که به تازگی با یک همه‌پرسی از اوکراین جدا و به خاک روسیه الحاق شد، خشم رهبران غربی را برانگیخته است.

دولت موقت اوکراین و قدرت‌های غربی همه‌پرسی کریمه را به رسمیت نشناختند.

مطالب مرتبط