اهود اولمرت به شش سال زندان محکوم شد

حق نشر عکس AP
Image caption اهود المرت هنگام خروج از دادگاهی در تل‌آویو پس از محکوم شدن به شش سال زندان

اهود اولمرت، نخست وزیر سابق اسرائیل به جرم ارتشاء به تحمل شش سال زندان و پرداخت ۱۷۱ هزار دلار جریمه محکوم شد. او اولین نخست وزیر اسرائیل است که به زندان محکوم شده است.

آقای اولمرت باید دهم شهریور خود را به زندان معرفی کند و وکلای او تا آن زمان فرصت دارند تا ازدیوان عالی اسرائیل درخواست تجدید نظر کنند.

آقای اولمرت دو ماه پیش مجرم شناخته شده بود. بجز آقای اولمرت ده نفر دیگر هم در این پرونده مجرم شناخته شدند.

قاضی اوری روزن امروز سه‌شنبه (۲۳ اردیبهشت) گفت: "رشوه‌گیرندگان انزجار برانگیزند و به اعتبار نهادهای دولتی در نگاه عمومی لطمه می‌زنند. رشوه‌گیرندگان مثل خائنانی هستند که به اعتماد مردم خیانت می‌کنند، بدون خدمت سالم اعتماد باقی نمی‌ماند."

قاضی رفتار آقای اولمرت را "مسموم" و او را دچار "انحطاط اخلاقی" توصیف کرد. بر اساس قوانین اسرائیل کسی که به این جرم محکوم شود تا هفت سال پس از گذراندن محکومیت زندان، اجازه کارهای دولتی ندارد.

به این ترتیب بازگشت آقای اولمرت ۶۸ ساله به صحنه سیاسی عملا منتفی است.

امیر دان، سخنگوی آقای اولمرت پیش از قرائت حکم بر بی‌گناهی او تاکید کرد و گفت امروز حکمی "ناعادلانه و شدید علیه یک مرد بی‌گناه" صادر خواهد شد.

نخست وزیر پیشین اسرائیل متهم بود که با دریافت رشوه مجوز ساخت یک پروژه ساختمانی عظیم را صادر کرده بود، پروژه‌ای که اجرای آن نیاز به تغییرات بنیادی در قوانین منطقه‌بندی بیت المقدس داشت.

علاوه بر این او برای سازندگان، تخفیف‌های مالی و منافع دیگر در نظر گرفته بود.

این مجمع مسکونی که "سرزمین مقدس" نام دارد یکی از بدنما‌ترین بناهای بیت المقدس شناخته می‌شود.

دو ماه پیش، زمانی که قاضی روزن حکم به گناهکار بودن آقای اولمرت داد، گفته بود که این پرونده "یک سیستم سیاسی فاسد را که به مرور زمان فاسدتر هم شد برملا کرد."

"در این سیستم میلیونها شکل (واحد پول اسرائیل) به مقامات منتخب پرداخته شد."

به گفته قاضی، آقای اولمرت علاوه بر "اعمال کثیف" به دادگاه دروغ گفته بود تا اعتبار "شاهدان دولتی را لکه‌دار کند."

اهود اولمرت در سالهای ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۳ شهردار بیت المقدس بود.

او در سال ۲۰۰۶ حزب راست میانه کادیما را به قدرت رساند. آقای اولمرت در زمان نخست وزیری در سال ۲۰۰۶ با شبه نظامیان لبنان و در سال ۲۰۰۸ با فلسطینیان در نوار غزه وارد جنگ شد.

با اینحال او مدعی بود که در مذاکره با فلسطینی ها برای رسیدن به صلح پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته و حتی پیشنهاد عقب نشینی نیروهای اسرائیلی از تمام مناطق اشغالی کرانه غربی رود اردن را داده بود.

اما در عمل هیچ توافقی حاصل نشد.

او سپس در سال ۲۰۰۸ به دلیل اتهام فساد مالی که پلیس اسرائیل علیه او مطرح کرد از نخست وزیری استعفا کرد و بنیامین نتانیاهو جای او را گرفت که در انتخابات پیروز شد.

یک سال بعد آقای اولمرت به عنوان متهم ردیف اول پرونده دریافت رشوه از پروژه ساخت مجمتع مسکونی سرزمین مقدس معرفی شد.

او در سال ۲۰۱۲ هم به داشتن ارتباط با یک بازرگان آمریکایی در زمان تصدی شهرداری بیت المقدس متهم شد.

او در این دادگاه از دو اتهام فساد مالی تبرئه، اما به علت خیانت در امانت مجرم شناخته شد.

مطالب مرتبط