آمریکا: از برنامه‌های واکسیناسیون برای جاسوسی استفاده نخواهیم کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption تا کنون ده‌ها مامور طرح ریشه‌کنی فلج اطفال در پاکستان توسط طالبان پاکستان کشته شده‌اند

یک مقام ارشد دولت آمریکا گفته است که سازمان مرکزی اطلاعات - سیا - دیگر از برنامه‌های واکسیناسیون به عنوان پوششی برای عملیات جاسوسی استفاده نخواهد کرد.

دولت آمریکا این تصمیم را پس از اعتراض پزشکان و سازمان‌های پزشکی آمریکایی به استفاده سیا از برنامه‌های واکسیناسیون در پاکستان برای یافتن محل اختفای اسامه بن لادن در آن کشور گرفته است.

لیزا موناکو، مشاور عالی ضد تروریسم باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا به روسای سیزده دانشگاه پزشکی گفته است که سازمان سیا برای کنار گذاشتن این روش در عملیات کسب اطلاعات اعلام آمادگی کرده است.

در سال ۲۰۱۱، سازمان سیا تلاش کرد تا نمونه دی ان ای کودکانی را که گمان می‌رفت با بن لادن ارتباط داشته باشند از طریق طرح واکسیناسیون هپاتیت در پاکستان به دست بیاورد.

پس از آن که طرح جعلی واکسیناسیون سیا به شناسایی محل اختفای اسامه بن لادن در سال ۲۰۱۱ منجر شد، در پاکستان مخالفت‌هایی با اجرای طرح‌های ایمن سازی ابراز شد.

از آن زمان به این سو، طالبان پاکستان علیه طرح‌های مربوط به واکسیناسیون کودکان پاکستانی موضع گرفته‌ و آن را برنامه‌هایی برای جاسوسی می‌خواند.

تا کنون ده‌ها مامور طرح ریشه‌کنی فلج اطفال در پاکستان توسط طالبان پاکستان کشته شده‌اند.

پیکارجویان طالبان برای متوقف کردن چنین برنامه‌هایی، اعضای سازمان‌های غیر دولتی خارجی در پاکستان را بارها ربوده و آنها را به قتل رسانده‌اند.

دکتر شکیل آفریدی، پزشک پاکستانی متهم است که برای پیدا کردن اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده، به آمریکا کمک کرده است.

دکتر آفریدی در حال حاضر در زندانی در پیشاور مرکز ایالت خیبر پختونخواه پاکستان، زندانی است.

مطالب مرتبط