نواز شریف در مراسم تحلیف نارندرا مودی شرکت می‌کند

Image caption نواز شریف و نارندرا مودی هر دو از نظر سیاسی در طیف محافظه‌کار قرار دارند

نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان در اقدامی تاریخی روز دوشنبه، ۲۶ مه در مراسم تحلیف نارندرا مودی، نخست‌وزیر جدید هند شرکت می‌کند.

این برای اولین بار از زمان استقلال دو کشور در هفت دهه پیش است که نخست‌وزیر یکی از این دو کشور دعوت برای شرکت در مراسم تحلیف را می‎پذیرد.

نواز شریف و نارندرا مودی هر دو از نظر سیاسی در طیف محافظه‌کار قرار دارند.

روابط میان هند و پاکستان از زمان حمله پیکارجویان پاکستانی به مومبای هند در شش سال پیش با تنش همراه بوده است. در این حمله در سال ۲۰۰۸، افراد مسلح ۱۶۶ نفر را کشتند.

کیم غطاس، خبرنگار بی بی سی در اسلام‌آباد می‌گوید تصمیم آقای شریف برای شرکت در این مراسم، تصمیمی سخت و دشوار بوده چون ارتش پاکستان نسبت به تلاش‌ها برای بهبود روابط با هند حساس است و در این زمینه کاملا محتاط است.

هند و پاکستان که دو کشور دارای سلاح هسته‌ای هستند، در ۶۰ سال گذشته سه بار جنگیده‌اند.

آقای مودی، نخست‌وزیر جدید هند از حزب بهاراتیا جاناتا است و در زمینه مسایل امنیت ملی، مواضع تندی دارد. حزب او هم از چنین مواضعی در قبال پاکستان حمایت می‌کند.

البته خبرنگاران می‌گویند که پیروزی بزرگ آقای مودی در انتخابات هند به او این امکان را می‌دهد تا به پاکستان نزدیک شود، کاری که دولت‌های پیشین نمی‌توانستند.

روابط هند و پاکستان در دوران نخست‌وزیری مان‌موهان سینگ اندکی بهبود یافت اما اختلافات مرزی در کشمیر چندین بار به درگیری‌هایی انجامید.

آقای سینگ سال پیش به مراسم تحلیف نواز شریف دعوت شده بود اما او در این مراسم حضور نیافت.

کیم غطاس می‌گوید تصمیم آقای شریف برای پذیرش دعوت آقای مودی، می‌تواند به تنش‌های فعلی میان ارتش و دولت پاکستان دامن بزند. تصمیم آقای شریف برای پیگرد قضایی پرویز مشرف، رئیس‌جمهوری سابق و فرمانده سابق ارتش و تصمیم او برای مذاکرات صلح با طالبان باعث بروز اختلافات با ارتش شده است.

مطالب مرتبط