ارتش تایلند ۳۵ چهره سیاسی دیگر را احضار کرد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شش تن از فرماندهان ارشد ارتش در پست های مهم کشور منصوب شده اند

در ادامه تحولات سیاسی بعد از کودتای روز پنج شنبه در تایلند، ارتش سی و پنج نفر دیگر از جمله شخصیت های مهم علمی کشور را احضار کرد.

روز گذشته ارتش از بیش از صد تن از چهره‌های سیاسی از جمله، یینگلاک شیناوات نخست وزیر سابق خواسته بود خود را به ستاد ارتش معرفی کنند. خانم شیناوات پس از معرفی خود، از روز جمعه ۲۳ مه (دوم خرداد) در بازداشت است.

در همین حال آمریکا کمک نظامی سه و نیم میلیارد دلاری اش به تایلند را معلق کرده و از ارتش این کشور خواسته حکومت نظامی را لغو کند. بدنبال کودتای روز پنج شنبه ۲۲ مه (اول خراد) دولت ایالات متحده از جهانگردان خواست سفر خود به تایلند را لغو کرده و به کارمندان و مقامات دولتی گفته سفرهای غیراضطراری به این کشور را متوقف کنند.

مقامات نظامی تایلند گفته اند خانم یینگلاک شیناوات بیش از یک هفته در بازداشت نخواهد ماند، اما تاکید کردند بازداشت او تا زمان بازگشت نظم به کشور ضروری است.

یینگلاک شیناوات که تا ماه گذشته و پیش از برکناری توسط دادگاه قانون اساسی، نخست وزیر تایلند بود، بنا به دستور ارتش همراه با صد چهره سیاسی از جمله معاون نخست وزیر خود را به مقامات نظامی معرفی کردند.

روز شنبه ۲۴ مه (سوم خرداد) سخنگوی نظامیان گفت علت دستگیری سیاستمداران "دادن فرصت تفکر" به آنها بوده است. او در باره محل بازداشت آنها توضیحی نداد و گفت تلفن های همراه آنها مصادره شده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption روز جمعه مخالفان کودتا در بانکوک تظاهرات کردند، تعداد آنها به نسبت کم بود.

افرادی که در فهرست صد نفره روز جمعه ارتش نامشان آمده، تا ساعت چهار بعد از ظهر به وقت محلی (۹ صبح به وقت گرینویچ) فرصت داشتند خود را معرفی کنند در غیر اینصورت "قانون در باره آنها به اجرا در خواهد آمد."

گن پرایوت چان اوچا فرمانده ارتش تایلند گفته است "اگر وضعیت صلح آمیز باقی بماند، آماده بازگرداندن قدرت به مردم هستیم" او اضافه کرد افرادی که نامشان در فهرست جدید ارتش اعلام شده تا ساعت یک بعد از ظهر به وقت محلی فرصت دارند خود را معرفی کنند.

در همین حال سخنگوی نظامیان گفته است بازداشت شدگان تشویق شده اند به "مواضع مشترک" برسند و ارتش از آنها خواسته "ذهنیتشان را تغییر دهند."

روز جمعه گن پرایوت چان اوچا فرمانده ارتش تایلند با دعوت سرمایه داران و مقامات دولتی محلی به باشگاه ارتش در بانکوک، به آنها گفت قبل از برگزاری انتخابات، باید در کشور اصلاحات انجام شود.

شش نفر از فرماندهان ارشد ارتش برای اداره کشور در پست های اصلی منصوب شده اند و بسیاری از فرماندهان محلی ارتش بر کار ادارات دولتی محلی نظارت می کنند.

جاناتان هد، گزارشگر بی بی سی در بانکوک می گوید برخلاف کودتاهای گذشته، مقامات نظامی وعده ای برای واگذاری سریع قدرت به مقامات غیرنظامی نمی‌دهند.

فرمانده ارتش تایلند در این ملاقات گفته است "از کارمندان دولت می خواهم کمک کنند نظم به کشور بازگردد. باید قبل از برگزاری انتخابات، در کشور اصلاخات سیاسی و اجتماعی انجام شود." او افزوده "اگر آرامش برقرار باشد ما آماده واگذاری قدرت به مردم هستیم."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کودتا با استقبال مخالفان دولت همراه بوده و بعضی از آنها با نیروهای نظامی عکس می‌گیرند

تایلند در حال حاضر دارای نظام پادشاهی مشروطه است. از سال ۱۹۳۲ که سلطنت مطلقه در این کشور خاتمه یافت، ارتش و نیروهای مسلح کشور دست کم دوازده بار کودتا کرده‌اند.

از سال ۲۰۰۶ نزاع سیاسی بر سر قدرت در تایلند ادامه داشته است. تازه ترین دور ناآرامی های سیاسی کشور سال گذشته شروع شد.

به دنبال اعتراض ها به نتیجه انتخابات سراسری ماه فوریه، دادگاه قانون اساسی تایلند این انتخابات را غیرقانونی دانست.