درخواست صلح پاپ از پیروان همه ادیان در بازدید از بیت المقدس

پاپ در کنار مفتی بزرگ بیت المقدس حق نشر عکس Getty
Image caption پاپ روز دوشنبه از جمله با مفتی بزرگ بیت المقدس ملاقات کرد

پاپ فرانسیس در آخرین روز سفرش به خاورمیانه از مهم ترین اماکن مقدس برای مسلمانان و یهودیان در شهر قدیمی بیت المقدس بازدید کرده است.

رهبر کاتولیک های جهان در مجتمع الاقصی پیروان همه ادیان را ترغیب کرد "برای عدالت و صلح با هم کار کنند."

او سپس در "دیوار غربی" که درست پایین مسجد است و برای یهودیان مقدس است دعا خواند.

اسرائیل و فلسطینی ها در این سفر به گرمی از پاپ پذیرایی کرده اند و او شیمون پرز رئیس جمهور اسرائیل و محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی را به واتیکان دعوت کرده است.

پاسخ هر دو رهبر به دعوت پاپ مثبت بوده است.

پاپ فرانسیس هنگام ورود به قبه الصخره، جایی که به اعتقاد مسلمانان محل عروج پیامبر اسلام است، کفش هایش را درآورد. او سپس به بازدید مسجد الاقصی در آن مجاورت رفت.

او هنگام صحبت با مفتی بزرگ بین المقدس در گریزی از متن رسمی سخنانش از مسیحیان، یهودیان و مسلمانان خواست "یکدیگر را به عنوان برادر و خواهر دوست بدارند."

"امیدوارم بیاموزیم که رنج هم را درک کنیم و هیچ کس به نام ایزد دست به خشونت نزند."

پاپ سپس به گورستان تپه هرتسل که تئودور هرتسل بانی جنبش مدرن صهیونیسم در آن دفن است رفت و بر گور او حلقه گل نهاد.

Image caption او از شیمون پرز خواست دسترسی آزادانه زایران به اماکن مذهبی اورشلیم تضمین شود

یولاندا نل خبرنگار بی بی سی در اورشلیم می گوید که این دیدار بخشی از پروتکل رسمی سفر بود با این حال اهمیت نمادین داشت.

پاپ پس از آن به بنای یادبود قربانیان غیرنظامی حملات پیکارجویان فلسطینی سر زد که به درخواست بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل بود.

او بعدا در موزه یاد واشم که بنای یادبود ملی اسرائیل برای هولوکاست است دستان چندین بازمانده آن کشتار را بوسید و در مراسمی در تالار بزرگداشت این موزه از "تراژدی بی حد و مرز هولوکاست" حرف زد.

خبرنگار بی بی سی می گوید که بازدید پاپ از یاد واشم اهمیت ویژه ای دارد چون سوالاتی در مورد موضع واتیکان در زمان وقوع هولوکاست هست.

پاپ روز دوشنبه با دو خاخام ارشد اسرائیل ملاقات کرد و دیداری خصوصی با شیمون پرز رئیس جمهور این کشور داشت. او از آقای پرز خواست دسترسی آزاد زائران به اماکن مقدس اورشلیم تضمین شود.

او به فاصله کوتاهی پیش از سفر بازگشت به رم در مراسم عشای ربانی در محلی که معروف است مسیح در آن شام آخر را خورد شرکت کرد.

مطالب مرتبط