نارندرا مودی و نواز شریف در دهلی دیدار کردند

حق نشر عکس AFP GETTY

نارندرا مودی، نخست‌وزیر جدید هند در اولین روز به قدرت رسیدنش با نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان که برای مراسم تحلیف به هند سفر کرده بود، دیدار کرده است.

نخست‌وزیران هند و پاکستان در برابر دوربین‌های شبکه‌های تلویزیونی با یکدیگر دست دادند و لبخند زدند اما با خبرنگاران گفت‌و‌گو نکردند.

تحلیلگران می‌گویند دیدار نواز شریف و نارندرا مودی می‌تواند به معنای کاهش تنش‌ها در روابط دو کشور هسته‌ای باشد که معمولا رویکردی خصمانه به یکدیگر دارند.

یک مقام بلندپایه وزارت امور خارجه هند گفته است که آقای مودی در این دیدار به نواز شریف گفته که پاکستان باید جلوی استفاده پیکارجویان از خاک این کشور برای انجام حملات را بگیرد.

مقام هندی گفته است که دیدار نخست‌وزیران دو کشور در فضایی "دوستانه و سازنده" صورت گرفته است.

روابط میان هند و پاکستان از زمان حمله پیکارجویان پاکستانی به مومبای هند در سال ۲۰۰۸ با تنش همراه بوده است. در این حمله، افراد مسلح ۱۶۶ نفر را کشتند.

گفته شده که رهبران هند و پاکستان در باره مسایل امنیتی و تجاری گفت‌و‌گو کرده‌اند.

آقای مودی امروز همچنین با حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان نیز دیدار کوتاه مدتی داشته است. آقای کرزی اولین رهبر خارجی است که با آقای مودی پس از به قدرت رسیدنش دیدار کرد.

از ایران، غلامرضا انصاری، سفیر ایران در هند در مراسم تحلیف حضور داشت. حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران پیشتر طی نامه‌ای به آقای مودی، پیروزی او را در انتخابات هند تبریک گفته بود.

نارندرا مودی امروز همچنین با رئیس‌جمهوری سری‌لانکا، نخست‌وزیر نپال و رهبران مالدیو، بوتان، موریس و بنگلادش دیدار کرد.

کابینه جدید

آقای مودی همچنین کابینه جدید هند را معرفی کرده است.

آرون جایتلی از نزدیکان آقای مودی به عنوان وزیر دارایی و دفاع منصوب شده است. سوشما سواراج هم به عنوان وزیر امور خارجه جدید منصوب شده است. او اولین وزیر امور خارجه زن هند به شمار می‌رود.

راجنات سینگ، رئیس حزب بی‌جی‌پی به عنوان وزیر کشور انتخاب شده است.

آقای مودی مانکا گاندی، زن برادر راجیو گاندی، نخست‌وزیر سابق هند را به عنوان وزیر جدید زنان و امور کودکان انتخاب کرده است. خانم گاندی و پسرش ده سال پیش به عضویت حزب بهارتیا جاناتا در آمدند.

تحلیف

نارندرا مودی نخست‌وزیر تازه هند دیروز دوشنبه (۲۶ مه/۶ خرداد) در مراسمی در دهلی، پایتخت این کشور، مراسم سوگند به‌جا آورد.

به دنبال انتخابات اخیر هند حزب بهاراتیا جاناتا، به اختصار بی‌جی‌پی، به پیروزی رسید.

در این انتخابات که حدود یک ماه و در طی ۹ مرحله انجام شد، بیش از ۸۰۰ میلیون نفر واجد شرایط رای دهی بودند.

به گفته مقامات کمیسیون انتخابات هند، انتخابات اخیر سراسری مجلس نمایندگان هند موسوم به "لوک سبها" بیشترین نرخ مشارکت را در تاریخ انتخابات پارلمانی این کشور شاهد بوده است.

حزب بی‌جی‌پی در این انتخابات توانست شگفتی بیافریند و برای اولین بار در طول سی سال گذشته اولین حزبی شد که توانست اکثریت پارلمانی را به دست آورد.

مطالب مرتبط