پلیس استان مسلمان‌نشین چین 'گروه تروریستی را کشف و متلاشی کرد'

حق نشر عکس AFP
Image caption اکثر ساکنان سین‌کیانگ را اویغورها تشکیل می‌دهند که برخی از آنان خواستار استقلال از چین هستند

پلیس چین از کشف و انهدام یک "گروه تروریستی" و کشف مقادیر قابل توجهی مواد منفجره در منطقه مسلمان‌نشین این کشور خبر داده است.

روز سه شنبه، ۶ خرداد (۲۷ مه)، مقامات محلی استان سین‌کیانگ، در شمال غرب چین، اعلام کردند که با کشف و انهدام یک "گروه تروریستی" در این استان، پنج نفر را دستگیر کرده‌اند.

به گفته وبسایت دولت محلی، ماموران پلیس در عملیات منجر به بازداشت این افراد در منطقه هوتان، در جنوب سین‌کیانگ، دو کارگاه مخفی را با حدود دو تن مواد قابل استفاده در تولید بمب کشف کردند. براساس این گزارش، علاوه بر این مواد، از این محل مقادیری مواد و وسایل انفجاری آماده استفاده هم به دست آمده است. در ادامه این گزارش آمده است که اعضای این گروه در روزهای اخیر مشغول تولید وسایل انفجاری به منظور کاربرد آنها درمناطق پر جمعیت چین بودند.

مقامات محلی افزوده‌اند که از افراد بازداشت شده مقادیری ویدئو و جزوه‌های تبلیغاتی به دست آمده که مضمون آنها، تشویق مردم به افراطگرایی دینی بوده است و "رهبر گروه" از اعضای این سازمان خواسته بود تا از شهر ارومجی، مرکز استان، و سایر مناطق چین مواد منفجره تهیه کنند.

خبر کشف سازمان تروریستی چند روز پس از حمله انتحاری به یک بازار محلی در ارومجی منتشر می شود که به گفته مقامات چینی، سی و نه کشته و بیش از نود زخمی برجای گذاشت. این حمله از سوی مقامات دولت مرکزی چین و همچنین چند کشور دیگر، از جمله آمریکا به عنوان اقدامی تروریستی محکوم شد.

طی ماه‌های اخیر، رسانه‌های خبری چین گزارش‌هایی از عملیات خشونت آمیز "افراطگرایان" در نقاط مختلف این کشور منتشر کرده‌اند. براساس این گزارش‌ها، در این مدت بیش از دویست نفر به ظن ارتباط با گروه‌های تندرو بازداشت و ده‌ها وسیله انفجار از آنان کشف شده است. منظور از افراطگرایان معمولا مسلمان تندرو هستند که برای جدایی استان سین‌کیانگ و تشکیل یک کشور مستقل در این منطقه تلاش می‌کنند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption حمله انتحاری هفته گذشته دهها کشته و زخمی برجای گذاشت

چند هفته پیش، در ایستگاه راه آهن این شهر بمبی منفجر شد و سه نفر، از جمله فرد بمب‌گذار را کشت و هفتاد تن دیگر را زخمی کرد. این بمب‌گذاری در آستانه سفر رئیس جمهوری چین به سین‌کیانگ روی داد. هنگام این سفر، ملی‌گرایان اویغور تظاهراتی را علیه دولت مرکزی چین برگزار کردند.

همچنین در ماه مارس، افراد مسلح به چاقو بیست و نه نفر را در یک ایستگاه قطار در شهر کونمینگ در جنوب غرب چین کشتند و یکصد و چهل نفر دیگر را زخمی کردند. مقامات چینی این حمله را نیز به افراطگرایان نسبت دادند.

اکثر ساکنان سین‌کیانگ را اقلیت اویغور تشکیل می‌دهد که بسیاری از آنان مسلمان هستند هر چند شمار مهاجران هان - نژاد اکثر مردم چین - در این استان چندان کمتر از بومیان اویغور نیست. گروه‌های ملی‌گرای اویغوری با حضور هان‌ها و ادامه حکومت دولت مرکزی چین بر این منطقه مخالفت می‌ورزند و خواستار کسب استقلال هستند.

در سال ٢٠٠٩، شورش و درگیری قومی در این استان حدود دویست کشته برجای گذاشت و حضور چشمگیر ماموران پلیس و نیروهای امنیتی را در پی آورد. از آن زمان تا کنون، به گزارش منابع خبری چین این منطقه نسبتا آرام بود هر چند دولت چین به شدت بر انتشار اخبار مربوط به سین‌کیانگ نظارت دارد و شرایط واقعی این منطقه به ندرت در رسانه‌های خبری منعکس می‌شود.

اویغورهای سین‌کیانگ همواره با مهاجرت و سکونت هان‌های ساکن سایر مناطق چین به این استان مخالف بوده‌اند اما تنها در سال های اخیر است که گزارش‌هایی از توسل به خشونت در این منطقه منتشر شده است. به خصوص، حمله به غیرنظامیان چینی در سال‌های اخیر رو به افزایش بوده و در بسیاری موارد، مهاجمان با کارد به شهروندان عادی چینی حمله کرده‌اند. احتمالا منظور آنان، ارعاب "مهاجران" هان و وادار کردن آنان به ترک این منطقه بوده است.

فعالان سیاسی اویغور دولت مرکزی چین را مسئول نارضایی در میان جمعیت بومی دانسته و گفته‌اند که فشار و تبعیض علیه مسلمانان عامل تشنج در منطقه است.

استان سین‌کیانگ منطقه‌ای وسیع و ازنظر منابع و ذخایر طبیعی، از جمله نفت، بسیار غنی است اما به گفته فعالان سیاسی اویغور، عواید به دست آمده از این منابع عمدتا نصیب چینی‌های مهاجر می‌شود و اویغورها سهم چندانی از آن ندارند.

مطالب مرتبط