اتحادیه آفریقا مبارزه با ازدواج کودکان را آغاز کرده است

حق نشر عکس Getty
Image caption ازدواج کودکانی حتی زیر پانزده سال در بسیاری از مناطق آفریقا رواج دارد

برنامه مبارزه با ازدواج نوجوانان و کودکان در سراسر آفریقا آغاز شده است.

در حالیکه ازدواج در سنین کودکی و نوجوانی، به خصوص برای دختران، در بسیاری از نقاط قاره آفریقا همچنان رواج دارد، کمیسیون اتحادیه آفریقا، بازوی اجرایی این اتحادیه، اعلام کرده که برنامه‌ای را به منظور متوقف کردن این قبیل ازدواج‌ها در سراسر قاره آفریقا به راه انداخته است.

نکوسازانا دلامی زوما، رئیس اجرایی اتحادیه آفریقا، اعلام کرد که مبارزه مورد نظر بر اقدام عملی و عملیات آگاه‌سازی در سراسر قاره متمرکز خواهد بود و در عین حال، از کشورهای عضو اتحادیه انتظار می‌رود قوانین لازم را برای حمایت ازکودکان در برابر ازدواج در سنین پائین تصویب کنند و به اجرا بگذارند.

خانم دلامی زوما در مراسم آغاز این برنامه در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی، گفت که آفریقا نمی‌تواند همچنان به مساله ازدواج کودکان بی‌توجه بماند. وی گفت که هر روزه، حدود چهل هزار دختر خردسال آفریقایی "عروس" می شوند و افزود: "قاره آفریقا دیگر نباید اجازه دهد اینگونه سنت‌ها همچنان ادامه یابد."

این مراسم در حاشیه اجلاس وزیران توسعه اجتماعی کشورهای عضو اتحادیه آفریقا برگزار شد.

حق نشر عکس Getty
Image caption آگاه‌سازی در مورد آسیب‌های ازدواج در سنین کودکی از جمله اقدامات اتحادیه آفریقاست

برنامه دوساله مقابله با ازدواج کودکان با همکاری اتحادیه آفریقا، صندوق جمعیت سازمان ملل و صندوق کودکان سازمان ملل - یونیسف - به اجرا گذاشته شده و هدف از آن پایان دادن به رسم ازدواج در سنین کودکی به خصوص در میان دختران است.

شماری از سازمان‌ها مانند بنیاد فورد، سازمان برنامه بین‌المللی، کمیسیون سازمان ملل در امور آفریقا و دولت کانادا از جمله حامیان این طرح هستند.

در مراسم آغاز این برنامه، مصطفی صدیقی کالوکو، کمیسیونر اتحادیه آفریقا در امور اجتماعی، گفت که به منظور تسریع در خاتمه دادن به وضعیت کنونی، طرح‌های مختلفی شامل تبلیغات و آگاه‌سازی در سراسر قاره و همچنین اقدامات قضایی، اجتماعی و اقتصادی تدوین شده و به اجرا در خواهد آمد.

در اجرای این برنامه، کشورهای بورکینافاسو، کامرون، چاد، اتیوپی، موریتانی، موزامبیک، مالاوی، نیجر، سیرالئون و زامیبا به دلیل رواج بیشتر ازدواج کودکان به عنوان مناطق اصلی تحت پوشش انتخاب شده‌اند.

براساس آمار اتحادیه آفریقا، ازدواج کودکان در شرق و جنوب آفریقا به حدود ۳۰ درصد کل ازدواج‌ها بالغ می شود و این رقم برای کشورهای آفریقای غربی و مرکزی به ۴۰ درصد می‌رسد. رسم ازدواج کودکان در ۴۱ کشور جهان رواج دارد که از میان آنها، سی کشور در قاره آفریقا واقع شده‌اند.

حق نشر عکس Getty
Image caption اتحادیه آفریقا اقداماتی را هم برای کمک به قربانیان این نوع ازدواج‌ها به اجرا می‌گذارد

براساس آمار سازمان ملل، در صورت ادامه وضعیت کنونی، بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰، یکصد و چهل میلیون نوجوان در سراسر جهان ازدواج خواهند کرد که پنجاه میلیون تن از آنان، زیر سن پانزده سال عروس شده‌اند.

علاوه بر تلاش برای متوقف کردن ازدواج کودکان در آفریقا، برنامه اتحادیه آفریقا شامل اقداماتی برای حمایت و نجات کودکانی است که پیشتر وادار به ازدواج شده‌اند. ایجاد مراکز حمایتی و تامین امنیت این کودکان از جمله بخش‌های این برنامه است. این اقدامات به خصوص در مناطقی ضروری‌تر است که ناامنی و درگیری نظامی مانند شورش و جنگ داخلی، باعث می‌شود خانواده‌ها دختران خود را به ازدواج در سنین پائین وادار کنند.

به گفته کارشناسان، ازدواج در نوجوانی علاوه بر آسیب‌های جسمی و روحی که بر دختران وارد می‌کند، از جمله موانع توسعه و رشد اقتصادی و اجتماعی کشورهایی است که این سنت در آنها رواج دارد. دخترانی که در سنین کودکی، گاه حتی در سن هشت یا نه سالگی، "به خانه شوهر" می‌روند، از امکان تحصیل و افزایش مهارت‌های حرفه‌ای محروم می‌مانند و عملا از حوزه فعالیت‌های مفید اقتصادی حذف می‌شوند.

در حال حاضر، در بسیاری از کشورهای جهان قوانینی جهت جلوگیری از ازدواج در سنین پائین تصویب شده و نه تنها چنین ازدواج‌هایی قانونی شناخته نمی‌شود بلکه گاه عاملان آنها هم در معرض مجازات قرار می‌گیرند. با اینهمه، تداوم سنت‌های قدیمی، ناآگاهی از زیان‌های ازدواج در سنین پائین و در بسیاری از موارد، فقر خانواده‌ها باعث می‌شود این قوانین نادیده گرفته شوند.

مقامات اتحادیه آفریقا ابراز امیدواری کرده اند که اجرای برنامه جدید بتواند زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی ازدواج کودکان و نوجوانان را به تدریج حذف کند.