تشکیل 'سازمان بسیج مردمی' در عراق برای مقابله با داعش

حق نشر عکس Reuters

حمله‌ای انتحاری در مرکز بغداد، پایتخت عراق، به کشته شدن دست کم ۹ نفر و زخمی شدن ۲۰ نفر منجر شده است. این حمله در میانه درگیری‌های نیروهای عراقی و پیکارجویان رخ می‌دهد.

نیروهای دولتی در عراق شماری از مناطقی را که به دست پیکارجویان دولت اسلامی عراق و شام (داعش) افتاده بود، پس گرفته‌اند، اما شهرهای مهم موصل و تکریت همچنان در کنترل این گروه است.

دولت عراق برای جذب داوطلبان مقابله با داعش تشکیلاتی با عنوان "سازمان بسیج مردمی" تشکیل داده است.

در روزهای اخیر هزاران نفر برای نبرد با پیکارجویان داعش داوطلب شده‌اند.

گروه‌های شبه‌نظامی شیعه چون جیش المهدی، عصائب اهل حق و سپاه بدر پیش از این هم در عراق فعالیت داشته‌اند و همچنین در سال‌های گذشته گروه‌هایی از عشایر سنی برای جنگ با القاعده سازماندهی شده بودند. برخی معتقدند که تشکیل سازمان بسیج مردمی گامی برای تمرکز این فعالیت‌ها است.

گزارش‌های مختلف حاکی از حضور مستشاران نظامی سپاه پاسداران ایران در عراق است. این درحالیست که ایران به طور رسمی حضور نیروهایش در عراق را تکذیب کرده است.

اگرچه پیش از این حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در تماس تلفنی با نوری المالکی، نخست‌وزیر عراق، گفته است: "اجازه ‌نمی‌دهیم تروریست‌ها امنیت و ثبات عراق را برهم بزنند."

اعضا و هواداران داعش عکس‌ها و فیلم‌هایی منتشر کرده‌اند که مطابق آنها به نظر می‌رسد ده‌ها نفر از سربازان و نیروهای امنیتی عراقی پس از دستگیری اعدام شده‌اند. اصالت این عکس‌ها و فیلم‌ها تایید نشده است.

پیکارجویان داعش در تلاشند که شهر تلعفر در نزدیکی مرز سوریه و ترکیه را بگیرند. اهالی این شهر، که حدود ٢٠٠ هزار نفر جمعیت دارد، عمدتا ترکمن هستند.

همچنین گزارش شده است که هفت پیشمرگه کرد در حمله هوایی یک هلیکوپتر ارتش عراق در شمال غرب بغداد کشته شده‌اند.

کردها بعد از عقب‌نشینی نیروهای داعش جای آنها را پر کرده بودند. کنترل منطقه نفت‌خیز کرکوک توسط نیروهای کرد انتقادهایی را برانگیخته است. مقام‌های عراقی می‌گویند کشته شدن هفت پیشمرگه نتیجه حمله اشتباهی بوده است.