درخواست نماینده آیت‌الله سیستانی برای دفاع در برابر داعش

حق نشر عکس AP

شیخ عبدالمهدی کربلایی، نماینده آیت‌الله سیستانی، پس از نماز جمعه در شهر کربلا خواهان سلاح به دست گرفتن و دفاع در برابر داعش شده است.

رسانه‌های مختلف گزارش کرده‌اند که آیت‌الله علی سیستانی، برجسته‌ترین مرجع تقلید شیعه در عراق، برای جنگ علیه پیکارجویان داعش فراخوان داده است.

دفتر آیت‌الله سیستانی به بی‌بی‌سی فارسی گفت که تاکید شیخ عبدالمهدی کربلایی بر "دفاع" بوده است و نه "جهاد". دفتر آیت‌الله سیستانی همچنین گفت که آقای سیستانی مواضعش را شخصا و یا از طریق دفترش اعلام می‌کند.

در چند روز گذشته پیکارجویان گروه "دولت اسلامی عراق و شام" چند شهر مهم عراق، از جمله موصل و تکریت را تصرف کرده‌اند. پیشروی سریع این نیروها به نگرانی از احتمال سقوط بغداد، پایتخت، دامن زده است.

تاکنون ایران و آمریکا گفته‌اند که برای عقب راندن این گروه آماده کمک به دولت عراق هستند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا امروز در لندن گفت باراک اوباما، رئیس جمهور این کشور، به زودی درباره نحوه مداخله آمریکا تصمیم می‌گیرد.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا نیز گفت که این کشور راسا برنامه‌ای برای اقدام نظامی در عراق ندارد، اما مستشاران ضدتروریسم بریتانیایی آماده کمک به دولت عراق هستند.

تاکتیک‌های خشنی که نیروهای داعش در عراق و سوریه به کار گرفته‌اند ترس و وحشت زیادی را ایجاد کرده است. سازمان ملل می‌گوید که داعش دست به اعدام نظامیان و غیرنظامیان زده است. بیشتر بخوانید.

صدها هزار عراقی از مناطق تحت تسلط داعش گریخته و به کردستان عراق پناه برده‌اند.

مطالب مرتبط