رهبر نظامی تایلند طرح‌هایی برای اصلاحات گسترده ارائه کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption فرمانده ارتش تایلند کنترل امور کشور را با کودتا در دست گرفته است

رهبر نظامی تایلند طرح‌هایی بلندپروازانه برای تغییر سازکارهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشورش ارائه کرده است.

ژنرال پرایوت چان اوچا گفت که تا ماه سپتامبر (سه ماه دیگر) دولتی موقت تشکیل می‌دهد، ولی همزمان، احتمال برگزاری انتخابات دست‌کم در یک سال آینده را رد کرد.

گزارش شده است که رهبر تایلند به دنبال کاهش هزینه‌های زندگی، ارزیابی دوباره یارانه‌های کشاورزی و اصلاحات در سازکار آموزش و پرورش، و نیروی پلیس است.

خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که طرح پیشنهادی رهبر نظامی تایلند فراتر از انتظارات است.

ارتش تایلند اردیبهشت امسال ابتدا اعلام حکومت نظامی کرد و بعد با کودتا کنترل امور کشور را در دست گرفت.

پرایوت چان اوچا، فرمانده ارتش تایلند در آن زمان گفت که ارتش ضمن حفظ نظم در کشور، اصلاحاتی سیاسی را اجرایی خواهد کرد.

پایان دادن به چندین ماه تنش و درگیری، دلیل اصلی اقدام ارتش به کودتا اعلام شد.

نزدیک به یک سال پیش یینگلاک شیناوات، نخست‌وزیر سابق تایلند، مجلس عوام را منحل کرد و از آن زمان، معترضان به این اقدام دولت، دست به تظاهرات سراسری زدند.

اعتراضات و تجمع موافقان و مخالفان دولت تایلند در بانکوک، پایتخت، برای ماه‌ها ادامه داشت و فرمانده ارتش قبل از اقدام به کودتا از رهبران احزاب سیاسی اصلی کشور خواست که برای پایان دادن به این تنش، با هم مذاکره کنند.

یک هفته پیش از کودتای ارتش، دادگاه قانون اساسی تایلند، نخست‌وزیر را به دلیل اقدام غیرمجاز در برکناری یک کارمند ارشد دولت برکنار کرد و اداره امور کشور را تا زمان برگزاری انتخابات، به کفیل نخست‌وزیر سپرد.

با این حال، رهبر کودتای نظامی تایلند گفته است که دست‌کم در یک سال آینده انتخاباتی برگزار نخواهد شد تا فرصت کافی برای برقراری آشتی ملی و انجام اصلاحات وجود داشته باشد.

مطالب مرتبط