تونی بلر: بحران عراق تقصیر ما نیست

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تونی بلر متحد اصلی جورج بوش در حمله سال ۲۰۰۳ به عراق بود

تونی بلر، نخست وزیر سابق بریتانیا ناکامی کشورهای غربی در مداخله موثر در سوریه را دلیل خشونت‌های جاری در عراق دانسته است.

آقای بلر گفته است که حمله سال ۲۰۰۳ به عراق –که در زمان نخست‌وزیری او و با همراهی جورج بوش، رئیس جمهور وقت آمریکا صورت گرفت– دلیل وضعیت فعلی در عراق نیست.

او به بی‌بی‌سی گفت که سوریه نمونه کشوری است که در آن یک دیکتاتور به حال خودش رها شده است.

بیش از سه سال از آغاز جنگ داخلی در سوریه می‌گذرد و در این مدت ده‌ها هزار نفر کشته و میلیون‌ها نفر بی‌خانمان شده‌اند.

تابستان گذشته و هم‌زمان با وعده باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا برای دخالت نظامی در سوریه، نمایندگان پارلمان بریتانیا دخالت این کشور در چنین طرحی را رد کردند و در نهایت، حمله نظامی غرب به سوریه منتفی شد.

آقای بلر خشونت‌های جاری در عراق را نتیجه "قابل پیش‌بینی و ناگوار" اقدام نکردن در سوریه دانسته است.

او گفته طرح اشغال موصل در آن سوی مرزهای سوریه برنامه‌ریزی شده است.

نخست وزیر سابق بریتانیا توسل به زور را برای مقابله با پیشروی های داعش (دولت اسلامی عراق و شام) پیشنهاد کرده، ولی گفته که این لزوما به معنای انجام عملیات زمینی در عراق نیست.

اظهارات تونی بلر واکنش‌ها و مخالفت‌هایی را به دنبال داشته است.

از جمله کریستوفر مه‌یر، که تا سال ۲۰۰۳ سفیر بریتانیا در آمریکا بود، اظهارات آقای بلر را رد کرده و گفته جنگ علیه صدام "احتمالا یکی از مهم‌ترین دلایل" خشونت‌های فرقه‌ای جاری در عراق است.

او در مقاله‌ای در نشریه میل‌آن‌ساندی نوشته است که در آن زمان اقدام نظامی برای سرنگونی صدام حسین بدون در نظر گرفتن پیامدهای آن صورت گرفت.

او به عنوان مثال محدودیت‌ها علیه اعضای حزب بعث و اخراج آنها از ارتش را از اشتباهات بسیار جدی در تصمیم‌گیری‌ها بعد از سقوط صدام دانسته و نوشته که الان یکی از همان مقام‌های حزب بعث از فرماندهان نظامی حملات داعش است.

کند شدن پیشروی داعش

داعش که مدت‌ها در سوریه به عنوان یکی از گروه‌های سنی مخالف حکومت این کشور با نیروهای بشار اسد در حال نبرد بود، هفته گذشته با تصرف موصل و تکریت در عراق دامنه فعالیت‌های خود را به طرز چشمگیری گسترش داد.

بنا بر تازه‌ترین گزارش‌ها از عراق نیروهای دولتی و شبه نظامیان شیعه، حملات داعش در شمال بغداد را دفع کرده و توانسته‌اند چند شهر کوچک را از آنها پس بگیرند.

اما شهرهای موصل و تکریت همچنان در اختیار شبه نظامیان سنی داعش است.

همچنین گزارش شده است که هفت پیشمرگ کرد در حمله هوایی یک هلی‌کوپتر ارتش عراق در شمال غرب پایتخت کشته شده اند.

کردها بعد از عقب نشینی نیروهای داعش جای آنها را پر کرده بودند.

هنوز مشخص نیست که این حمله به اشتباه صورت گرفته یا با برنامه‌ریزی قبلی انجام شده است.