آغاز 'عملیات گسترده' ارتش پاکستان در وزیرستان شمالی

Image caption تعداد زیادی از ساکنان محلی به‌خاطر نگرانی از حملات دولتی، منطقه را ترک کرده‌اند

ارتش پاکستان می‌گوید که "عملیاتی جامع" را علیه ستیزه‌جویان در وزیرستان شمالی، آغاز کرده است.

بر اساس گزارش روابط عمومی ارتش پاکستان این عملیات که از آن با عنوان "ضرب عضب" نام برده شده، علیه نیروهای ستیزه‌جوی محلی داخلی و خارجی در این منطقه صورت گرفته است.

این بیانیه افزوده است که این ستیزه‌جویان با پناه‌گرفتن در منطقه وزیرستان شمالی علیه پاکستان جنگی را آغاز کرده‌اند که بر اثر آن زندگی روزمره مردم در تمام ابعاد آن ضربه دیده است و باعث کاهش رشد اقتصادی و خسارات و صدمات جانی و مالی زیادی شده است.

هنوز گزارشی از تعداد نفرات و امکانات بکار گرفته ارتش پاکستان در این عملیات همه جانبه علیه اهداف ستیزه جویان، مخابره نشده است.

عملیات ارتش پاکستان در وزیرستان شمالی ساعاتی پس از حملات شدید جنگنده‌های این کشور علیه اهدافی در وزیرستان شمالی صورت گرفته است.

مقام‌های امنیتی پاکستان از کشته‌شدن حدود یکصد نفر از شبه نظامیان در این حملات خبر دادند.

به گفته یک مقام محلی، این حمله پس از آن صورت گرفت که اطلاعات تایید شده ای از حضور شبه نظامیان ازبک درمناطقی از وزیرستان به دست آمد.

این دومین حمله نیروی هوایی پاکستان به این منطقه در یک هفته گذشته است.

هفته گذشته در حمله طالبان پاکستان به فرودگاه کراچی، حداقل ۳۰ نفر کشته شدند.

نیروهای ازبک متعلق به جنبش اسلامی ازبکستان که در کنار طالبان پاکستان فعالیت دارند، مسئولیت حمله به فرودگاه کراچی را بر عهده گرفته بودند.

دولت پاکستان از مدتی قبل تلاشهایی را برای مذاکره و گفتگو با طالبان آغاز کرده بود.

اما به دنبال عدم پیشرفت این مذاکرات و حملات پیکارجویان طالبان به ویژه حمله هفته گذشته آنها به فرودگاه کراچی، فشار زیادی بر دولت و ارتش پاکستان برای انجام عملیات علیه ستیزه‌جویان وجود داشت.

اکنون و همزمان به عملیات ارتش در وزیرستان شمالی به نقل از وزیر دفاع پاکستان گزارش شده است که "طالبان تقدس" هرگونه مذاکره ای را خدشه‌دار کرده است.

او افزوده که اکنون عملیاتی قاطع و تعیین کننده علیه پیکار جویان آغاز شده است.