ادامه نبردها در عراق؛ مالکی چهار فرمانده ارشد را برکنار کرد

حق نشر عکس BBC World Service

در حالی که نبرد سنگین بین نیروهای ارتش عراق با پیکارجویان "دولت اسلامی عراق و شام" ادامه دارد، نوری مالکی، نخست وزیر عراق چند مقام ارشد نظامی را به دلیل ناکامی در متوقف کردن پیشروی نیروهای شورشی برکنار کرده است.

بیانیه دولت می گوید که چهار فرمانده به دلیل خودداری از انجام وظایف دولتی از کار برکنار شده اند.

نیروهای داعش شب گذشته بخش‌هایی از شهر بعقوبه، مرکز استان دیاله را تصرف کردند که تنها ۶۰ کیلومتر با بغداد فاصله دارد، اما مقامات عراقی می‌گویند که کنترل شهر را دوباره به دست گرفته‌اند.

گزارش ها همچنین از نبرد سنگین در بخش هایی از استان انبار در غرب عراق حکایت دارد. پیکارجویان بخش های مهمی از این استان را به تصرف در آورده اند.

در شمال نیروهای دولتی در تلاش برای باز پس گرفتن شهر تلعفر هستند که روز دوشنبه به تصرف نیروهای داعش در آمد.

دولت آمریکا در حال اعزام ۲۷۵ نفر از نیروهای متخصص نظامی خود به عراق است. این نیروها رسما وظیفه حفاظت از کارمندان سفارتخانه بزرگ این کشور در بغداد را به عهده خواهند داشت.

در این حال نچیروان بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم خودمختار کردستان عراق به بی‌بی‌سی گفت، ممکن است که همه عراق نتواند در آینده به صورت یک کشور باقی بماند.

او گفت بازگشت به شرایط پیش از پیروزی‌های داعش که از هفته پیش به سرعت تکریت و موصل را گرفت و روز دوشنبه تلعفر را به تصرف خود درآورد، بسیار دشوار خواهد بود.

خبرهای رسیده از بعقوبه، مرکز استان دیاله در شمال بغداد حاکی است که شبه‌نظامی‌های سنی با اشغال قرارگاه مرکزی پلیس شهر، اسلحه‌های زیادی به‌دست آورده‌اند.

بر اساس گزارش‌های رسیده از تلعفر، در غرب موصل در استان نینوا که از نظر استراتژیک مهم است، نیروهای کمکی وارد شهر شده‌اند تا با همکاری نیروهای دولتی مستقر بکوشند که کنترل شهر را دوباره به دست بگیرند. نیروی هوایی عراق هم چندین حمله به این شهر داشته است.

شهر ۲۰۰ هزار نفری تلعفر، با جمعیتی مخلوط از شیعه و سنی که بین موصل و مرز سوریه قرار دارد در سحرگاه روز دوشنبه سقوط کرد و به دست نیروهای شورشی افتاد. ساکنان این شهر عمدتا از ترک های عراق هستند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آمریکا قصد دارد ۲۷۵ نیروی متخصص نظامی برای حفاظت از سفارتخانه‌اش به عراق اعزام کند

در استان انبار در غرب بغداد یک هلیکوپتر دولتی بر اثر شلیک پیکارجویان داعش در نزدیکی شهر فلوجه سقوط کرد. آنها می‌گویند که تانکهای زیادی را برای نبرد به این منطقه فرستاده‌اند. آنها همچنین می‌گویند که نیروهای دولتی مستقر در یک پادگان نظامی در نزدیکی رمادی، پایتخت این استان فرار کرده‌اند.

گزارش‌ها حاکی است که قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران برای مشورت و هماهنگی با نیروهای شبه‌نظامی شیعه (داوطلب) در بغداد است.

در کنار مذاکرات در مورد مسائل هسته‌ای ایران در وین، مقامات آمریکایی با همکاران ایرانی خود گفتگوی کوتاهی هم در باره مسائل عراق داشتند اما آنها گزارش‌ها در مورد هرگونه همکاری نظامی را مردود شمردند.

سازمان ملل می‌گوید که جنگجویان سنی از زمان شروع پیکارها در هفته گذشته صدها نفر را بدون محاکمه اعدام کرده‌اند.

ناوی پیلای، رئیس بخش حقوق بشر سازمان ملل گفت که کشتارهای سازمان‌یافته در شمال عراق می‌تواند جنایت جنگی تلقی شود.

حق نشر عکس Getty
Image caption نچیروان بارزانی گفت که دولت شیعه عراق به مناطق سنی‌نشین کشور کم‌توجهی می‌کرد، و آنزمان راه حل سیاسی تنها راه موجود بود

این تفسیر خانم پیلای بعد از انتشار تصاویر اعدام دسته‌جمعی توسط پیکار‌جویان سنی در اینترنت منعکس شد.

نچیروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق در مصاحبه خود با بی‌بی‌سی گفت که دولت شیعه عراق به مناطق سنی‌نشین کشور کم‌توجهی می‌کرد، و آنزمان راه حل سیاسی تنها راه موجود بود.

او گفت ایجاد یک منطقه خودمختار سنی می‌تواند به حل بحران کمک کند و ادامه داد: "باید تصمیم را به ساکنان مناطق سنی‌نشین واگذاریم ولی فکر می‌کنم برای آنها هم بهترین مدل همین باشد. اول باید آنها تصمیم بگیرند که دقیقا چه می‌خواهند... به نظر ما بهترین راه حل، تشکیل یک منطقه خودمختار سنی‌نشین است، مانند آنچه ما در کردستان داریم".

مطالب مرتبط