داعش از ارتش عراق 'مجهزتر و آماده‌تر است'

حق نشر عکس Getty
Image caption دولت عراق در مقابله با تندروهای داعش با مشکل عدم تجهیزات و عدم تجربه سربازان ارتش روبروست

دولت عراق در مقابله با شورشیان تندرو وابسته به گروه داعش (دولت اسلامی در عراق و شام) با مشکلات جدی روبروست.

برخی ناظران در عراق می گویند شورشیان از آموزش بهتر و تجهیزات بهتری نسبت به سربازان ارتش عراق برخوردارند. همچنین گفته می شود که شورشیان از تجربه بیشتری در جنگیدن نیز برخوردارند.

جان سیمپسون از بغداد بی بی سی گزارش داده که بسیاری از مقامات عراقی و دیپلماتهای خارجی در آن شهر نسبت به روند جنگ علیه داعش خوشبین نیستند.

نیروی هوایی عراق دو هفته پیش آخرین موشکهای "هل فایر" آمریکایی خود را استفاده کرد و از آن زمان موشکهای جایگزینی از آمریکا دریافت نکرده است.

در همین حال، عراق تنها دو هواپیما با قابلیت شلیک این نوع موشک را دارد که برای مقابله با پیشرفت نیروهای افراطی داعش کافی نیست.

داعش دیروز (شنبه) گفته بود یک گذرگاه مهم در مرز عراق و سوریه را تصرف کرده‌ است.

اشغال گذرگاه قائم به داعش این امکان را می دهد که به راحتی برای انتقال اسلحه و ادوات جنگی از داخل سوریه به خاک عراق اقدام کند و پیکارجویان خود را در جبهه‌های دیگر جنگ تغذیه کند.

داعش کنترل شهرهای دیگری از استان انبار در مجاورت مرز سوریه را هم به دست گرفته‌است.

راوه و عانا از جمله شهرهایی هستند که به دست شورشیان سقوط کرده اند.

داعش و متحدانش در میان گروههای افراطی سنی امیدوارند از پیروزی‌های اخیر برای ایجاد منطقه‌ای امن برای خود با هدف حمله به بغداد استفاده کنند.

نیروهای داعش از چند روز پیش تهاجم گسترده‌ای را به بزرگ ترین پالایشگاه عراق در بیجی هم آغاز کرده‌اند و به گفته منابع محلی اکنون کنترل بیش از ۹۰ درصد این تاسیسات را در دست گرفته‌اند.

توقف تولید محصولاتی نفتی در این پالایشگاه، باعث نگرانی در مورد کمبود مواد سوختی و هجوم مردم برای خرید آن شده است.

مطالب مرتبط