بازداشت دو ساکن ختلان به ظن عضویت در گروه طالبان

طالبان
Image caption طبق گزارشها، اتباع زیادی از کشورهای آسیای میانه‌ همراه با شورشیان طالبان می‌جنگند

پلیس تاجیکستان از بازداشت دو عضو گروه طالبان در ولایت ختلان، در جنوب این کشور خبر داد.

طبق اطلاع سایت رسمی وزارت امور داخله تاجیکستان، این دو نفر در جریان یک عملیات اکتشافی روز ۲۳ ژوئن بازداشت شده‌اند و تحقیق پرونده آنها ادامه‌ دارد.

تارنمای این وزارت می‌نویسد: "تاش پولاداف عمرعلی، ساکن ناحیه شهرتوس، و کلبش‌یف کامل‌جان، ساکن ناحیه قبادیان، سال ۲۰۱۴ در حدود ولایت وزیرستان شمالی پاکستان در تعلیم‌گاه مخصوص دینی از شخصان نامعلوم تعلیم دینی و ملکه افراطگرایی گرفته، بعدا در شهر لیوره پاکستان از شخصان نامعلوم با نامهای “مصطفی” و “حمیدالله” دعوت جهاد را همچون فرض قبول نموده، قسم (بیعت) یاد نموده، به عضویت 'حرکت طالبان' پیوستند."

در ادامه‌ این خبر آمده است: "افراد ذکر شده آخرهای ماه مه سال ۲۰۱۴ از مرز پاکستان با مقصد در عملیاتهای جنگی در یکجایگی با اعضای 'حرکت طالبان' به مقابل نیروهای آمریکا که در حدود افغانستان عملیاتهای ضد تروریستی می‌گذرانند، به مرز افغانستان وارد شده‌اند."

به گفته پلیس، عمرعلی تاش پولاد‌اف در بین سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ شش مراتبه در قلمرو افغانستان همراه با شورشیان طالبان در عملیاتهای جنگی علیه نیروهای آمریکایی شرکت داشته است.

در تاجیکستان فعالیت گروه طالبان همراه با ده سازمان و گروه افراط‌گرای دیگر ممنوع اعلام شده است. گذشته از این، اخیرا پارلمان تاجیکستان با اصلاح قانون کیفری این کشور مجازات برای مشارکت در درگیریها در قلمرو کشورهای دیگر را سنگین‌تر کرد.

پلیس نگفته که این دو نفر از چه راهی وارد پاکستان و افغانستان شده‌اند. ولی وجود مرز طولانی میان تاجیکستان و افغانستان و مراقبت ضعیف در برخی از منطقه‌ها امکان می‌دهد که برخی افراد به‌ آسانی از مرز عبور کنند.

از سوی دیگر، گزارش‌ها حاکیست که در درگیریهای بین شورشیان و نیروهای دولتی افغانستان از هر دو جانب تعداد قابل ملاحظه‌ای از اتباع تاجیک شرکت دارند.

در گذشته یازده تن از اتباع تاجیک به ظن مشارکت در این درگیریها از سوی نظامیان آمریکایی بازداشت و به زندان گوانتانامو منتقل شده بودند.

اخیرا رمضان رحیم‌زاده، وزیر امور داخله تاجیکستان، اعلام کرد که فعلا حدود ۲۰۰ تن از اتباع تاجیک به عنوان 'جهادی' در برخی از کشورهای اسلامی، از جمله افغانستان، پاکستان و سوریه همراه با شورشیان می‌جنگند.

شرکت جوانان تاجیک در درگیریها در این کشورها مقامات تاجیک را نیز نگران کرده است. به این دلیل، چند سال قبل دولت تاجیکستان به بازگرداندن اجباری جوانان تاجیک که در مدارس مذهبی کشورهای اسلامی به طور غیررسمی تحصیل می‌کنند، اقدام کرد.

گفته می‌شود که تا حال حدود سه هزار نفر از این گونه دانش‌آموزان به وطن برگشته‌اند. ولی صاحب‌نظران می‌گویند که بیشتر این افراد دوباره به کشورهای اسلامی رفته‌اند. این احتمال نیز وجود دارد که آنها به گروه‌ها و سازمان‌های افراط‌گرا بپیوندند.

مطالب مرتبط