کره شمالی موشک هدایت‌شونده 'بسیار پیشرفته و فوق‌العاده دقیق' آزمایش کرد

حق نشر عکس KNCA
Image caption موشک جدید با حضور کیم جونگ اون و نظامیان ارشد آزمایش شد

کره شمالی یک موشک هدایت شونده پیشرفته را آزمایش کرده است.

روز جمعه، ٦ تیر (٢٧ ژوئن)، خبرگزاری دولتی کره شمالی گزارش کرد که ارتش این کشور "یک موشک هدایت‌شونده بسیار پیشرفته و فوق‌العاده دقیق" را در حضور کیم جونگ اون، رهبر این کشور آزمایش کرده است. این خبرگزاری به زمان انجام این آزمایش اشاره نکرده اما روزنامه رودوگ سینمون، ارگان حزب حاکم بر کره شمالی، در شماره روز جمعه خود تصویری را منتشر کرده و گفته است که متعلق به آزمایش اخیر است.

منابع خبری در کره جنوبی گفته‌اند که احتمالا آزمایش موشکی روز پنجشنبه و همزمان با شلیک سه موشک کوتاه‌برد صورت گرفت.وزارت دفاع کره جنوبی گفته است که آزمایش جدید بخشی از تلاش کره شمالی برای بهبود سیستم موشکی آن کشور است.

خبرگزاری کره شمالی آزمایش موشکی اخیر را "پاسخی دندان‌شکن" به اقدام ارتش کره جنوبی در برگزاری مانور نظامی با استفاده از مهمات جنگی توصیف کرده است.

روز گذشته خبرگزاری دولتی کره شمالی بیانیه ارتش آن کشور را منتشر کرد که در آن نسبت به برگزاری مانور نظامی کره جنوبی در نزدیکی مرزهای آبی مورد اختلاف دو کشور در دریای زرد به شدت اعتراض شده بود. وزارت دفاع کره جنوبی از تایید خبر انجام مانورنظامی در این منطقه خودداری ورزیده اما گفته است که انجام تمرین‌های نظامی در نزدیکی مرزهای آبی "اقدامی معمول" است.

حق نشر عکس KNCA
Image caption خبرگزاری رسمی کره شمالی تصویری را از پرتاب موشک جدید منتشر کرده است

کره جنوبی برنامه‌ تقویت توان موشکی خود را در دست اجرا دارد و وزارت دفاع آن کشور اخیرا گفته بود که دقت هدفگیری موشک "هاینمون ٣" که با استفاده از توانمندی فنی کره جنوبی تولید شده در حدی است که "می‌تواند پنجره دفتر" رهبر کره شمالی را نیز هدف بگیرد.

وزارت خارجه آمریکا در واکنش به خبر آزمایش موشکی کره شمالی گفته است که "از نظر فنی، پرتاب هرگونه موشکی در این منطقه مشکل آفرین و تهدید آمیز است و باعث تشدید تنش در منطقه می‌شود."

کره شمالی به دلیل برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود از سال ٢٠٠٦ با تحریم‌های گسترده بین‌المللی مواجه بوده است و براساس اطلاعات محدودی که از شرایط داخلی آن کشور در دست است، مشکلات اقتصادی باعث کمبود شدید اقلام ضروری و قحطی مواد غذایی شده است. این کمبودها به خصوص از زمان کاهش کمک‌های غذایی کره حنوبی شدت بیشتری گرفته است.

اخیرا شورای امنیت سازمان ملل به منظور مجازات رهبران و مقامات ارشد کره شمالی، صدور کالاهای تجملاتی به آن کشور را نیز مشمول تحریم قرار داد.

سال گذشته، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، وعده داد که با اجرای برنامه های اقتصادی مناسب، مردم از رفاه اقتصادی هم برخوردار خواهند شد اما اطلاعاتی که اخیرا انتشار یافته حاکی از وخامت بیشتر اوضاع اقتصادی آن کشور است.

در ساختار حکومت کمونیستی کره شمالی، برای ارتش نقش بسیار مهمی پیش بینی شده و گفته می‌شود که بخش عمده‌ای از امکانات اقتصادی محدود آن کشور در اختیار نظامیان قرار می‌گیرد و به طرح‌های نظامی اختصاص می‌یابد.

مطالب مرتبط