آیت الله سیستانی خواهان توافق گروه‌ها بر سر نخست وزیر عراق شد

حق نشر عکس non

آیت‌الله سیستانی، بالاترین مرجع تقلید شیعیان عراق از پارلمان این کشور خواسته تا روز سه‌شنبه که جلسه پارلمان تشکیل می‌شود، رهبران سیاسی بر سر تعیین نخست‌وزیر و رئیس‌جمهوری توافق کنند.

سخنگوی نوری مالکی، نخست‌وزیر هم گفته دولت او در تلاش است این خواسته محقق شود.

در داخل و خارج از عراق فشارها برای تشکیل یک دولت وحدت ملی بالا گرفته است ولی گروه‌های سیاسی مختلف تا حالا برای رسیدن به یک توافق همه جانبه در این زمینه ناموفق بوده اند.

سخنگوی آیت الله سیستانی امروز در خطبه های نماز جمعه کربلا از قول او صحبت می‌کرد.

آقای سیستانی از گروه‌های سیاسی از جمله ائتلاف نوری مالکی موسوم به ائتلاف دولت قانون خواسته است که رییس مجلس و رئیس جمهوری جدیدی برای کشور انتخاب کنند.

مهرداد فرهمند، خبرنگار بی بی سی فارسی در بغداد می‌گوید:" آیت الله سیستانی معمولا در مورد مسائل سیاسی عراق به شکل مستقیم اظهار نظری نمی‌کند و از این اظهارات او تعابیر مختلفی شده است. نمی‌توان به شکل مشخص این برداشت را کرد که آیت الله سیستانی خواهان برکناری نوری مالکی نخست وزیر شده و تاکید او بیشتر بر تشکیل یک دولت فراگیر ملی است که رضایت همه مردم را در برداشته باشد. اما هم‌زمان گروه‌های مخالف نوری مالکی از صحبت های آیت الله سیستانی این برداشت را کرده اند که خواهان برکناری نخست وزیر شده است."

اوایل این ماه هم در نماز جمعه ای دیگر آیت الله سیستانی از مردم عراق خواست علیه نیروهای داعش بایستند و به شکل مسلحانه از تمامیت ارضی عراق دفاع کنند.

آقای مالکی تا حال برای تشکیل یک دولت فراگیر ملی قدم مهمی برنداشته است. او می خواهد دوره سوم نخست وزیری اش در عراق را ادامه بدهد.

قبل از اظهارات امروز سخنگوی نوری مالکی، خود او روز چهارشنبه گفت تشکیل یک دولت فراگیر مغایر با نتایج انتخابات پارلمانی ماه آوریل خواهد بود که حزب شیعه او در آن انتخابات اکثریت را به دست آورد.

ایاد علاوی رقیب سیاسی آقای مالکی به او پیشنهاد تشکیل دولت مصالحه ملی داده است.