بنیامین نتانیاهو: حماس تقاص پس می‌دهد

حق نشر عکس Reuters
Image caption نخست وزیر اسراییل حماس را مسئول مرگ سه نوجوان اسراییلی می داند.

سه نوجوان اسراییلی که اوایل ماه جاری در کرانه باختری ربوده شده بودند، مرده پیدا شدند.

یک سخنگوی ارتش اسراییل گفته است اجساد را در گودالی حوالی شهر حلحول، شمال الخلیل یافته‌اند.

نفتالی فرنکل و گیلعاد شاعر ۱۶ ساله بودند و ایال یفراح ۱۹ سال داشت.

این سه نفر آخرین بار در تقاطعی نزدیکی الخلیل در حال بازگشت به خانه دیده شده بودند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل حماس را مسئول مرگ این سه نوجوان دانسته، ادعایی که این گروه مسلح فلسطینی رد می‌کند.

آقای نتانیاهو در ابتدای ملاقات با مقام‌های امنیتی دولت خود ربایندگان و 'قاتلان' این سه نوجوان را 'حیوان' خواند و تاکید کرد 'حماس تقاص پس می‌دهد'.

با این همه سامی ابو زهری، سخنگوی حماس به خبرگزاری فرانسه گفته است هر اقدامی در جهت مجازات این گروه 'دروازه‌های جهنم را خواهد گشود'.

حق نشر عکس BBC World Service

دو مظنون

سرویس اطلاعات و امنیت اسراییل موسوم به شین بت، پیش‌تر گفته بود مظنون‌های اصلی این پرونده دو مرد از نیروهای حماس به نام‌های مروان قواسمه و عامر ابوعیشه هستند. به گزارش این نهاد، گروه‌های پزشک قانونی در منطقه‌اند و تلاش می‌کنند 'تمام کسانی را که در این حمله دست داشته‌اند' ردیابی کنند. نیروهای امنیتی اسراییل با برپایی حصار امنیتی تمام منطقه اطراف حلحول را بسته‌اند. این منطقه تنها چند کیلومتر با جایی که این سه نوجوان برای آخرین بار مشاهده شدند فاصله دارد.

'وقت عمل'

نفتالی بنت، وزیر اقتصاد اسراییل بر روی حساب کاربری خود در فیس بوک نوشته است 'قاتلان کودکان و کسانی که رهبریشان کردند، بخشیده نخواهند شد. حالا وقت عمل است و نه حرف'. شیمون پرز، رییس جمهوری اسراییل گفته است تمام کشور در سوگی عمیق است اما این غم عظیم در همچنان عزممان مجازات سخت جنایتکاران تروریست خواهد بود'. محمود عباس رییس تشکیلات فلسطینی خواستار برگزاری جلسه فوری با رهبران فلسطینی شده تا درباره مرگ این سه نوجوان گفتگو کنند. این پرونده تنش زیادی بر رابطه اسراییل و فلسطینی‌ها وارد کرده است. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل گفته کشته شدن این سه نوجوان نتیجه 'همراهی حماس و جنبش فتح' بوده است. این دو گروه دو ماه پیش پس از سال‌ها اختلاف نهایتا دولتی ائتلافی تشکیل دادند.

واکنش‌های بین المللی

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا کشته شدن این سه نوجوان را 'اقدامی تروریستی' خوانده و آن را محکوم کرده است. او در عین حال از تمام طرف‌های درگیر خواسته است از اقداماتی که به بی‌ثباتی شرایط دامن می‌زند بپرهیزند.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید گفته است: 'قطعا ما خشونت‌هایی را که جان شهروندان بی‌گناه را بگیرد را به شدید‌ترین وجه ممکن محکوم می‌کنیم'. نفتالی فرنکل، یکی از این سه نوجوان تابعیت آمریکایی اسراییلی داشت.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است سخنگوی پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان نیز با محکوم کردن این کار، آن را 'جنایتی فجیع و غیرقابل قبول' خوانده که مانعی بزرگ بر سر راه صلح خواهد بود.

در همین حال‌بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد نیز از دو طرف خواسته است از هرگونه اقدامی که شرایط پرتنش فعلی را وخیم‌تر کند بپرهیزند.