بیش از پانصد تن از طرفداران دموکراسی در هنگ‌کنگ بازداشت شدند

حق نشر عکس Reuters
Image caption پلیس هنگ کنگ تجمع چند صد نفری معترضان را بر هم زد

پلیس چین چند صد تن از تظاهرکنندگان طرفدار دموکراسی را در هنگ‌کنگ بازداشت کرده است.

روز گذشته، ده‌ها هزار تن از مردم هنگ‌کنگ به مناسبت هفدهمین سالگرد انتقال حاکمیت این منطقه از بریتانیا به جمهوری خلق چین راهپیمایی کردند و در پایان این راهپیمایی، شماری از آنان دست به تحصن زدند.

تظاهرکنندگان خواستار آن بودند که هنگ‌کنگ از دموکراسی کامل برخوردار باشد و دولت چین در صدد محدود کردن آزادی‌های سیاسی و اجتماعی ساکنان این منطقه بر نیاید.

سازمان‌دهندگان این تظاهرات شمار تظاهرکنندگان را بیش از پانصد هزار نفر اعلام کرده‌اند اما پلیس محلی گفته است حدود نود و هشت هزار نفر در این تظاهرات شرکت داشتند. آمارگران دانشگاه هنگ‌کنگ گفته‌اند که بین یکصد و پنجاه تا یکصد و هفتاد هزار نفر در این تظاهرات شرکت داشتند.

در پایان این راهپیمایی پنج کیلومتری که در مرکز تجاری هنگ‌کنگ خاتمه یافت، شماری از تظاهرکنندگان در دو نقطه دست به تحصن زدند که با برخورد ماموران پلیس مواجه شدند.

مقامات پلیس گفته‌اند که پانصد و یازده نفر به دلیل تجمع غیرمجاز و جلوگیری از انجام وظیفه ماموران بازداشت شده‌اند. آلبرت هو و لی چیوک-یا، دو تن از فعالان سرشناس حقوق بشر از جمله بازداشت شدگان هستند.

حق نشر عکس Getty
Image caption نگرانی از گسترش اختیارات دولت مرکزی تعداد بیشتری را به راهپیمایی امسال کشاند

هر ساله در روز ۱ ژوئیه تظاهراتی به مناسبت سالگرد انتقال حاکمیت هنگ کنگ به جمهوری خلق چین برگزار می‌شود اما تظاهرات سال جاری به مراسمی برای اعتراض به انتشار گزارش اخیر دولت چین در مورد قرار دادن هنگ‌کنگ تحت "حوزه حقوقی جامع" چین تبدیل شد. امسال جمعیتی به مراتب بیش از سال‌های گذشته در این تظاهرات شرکت داشتند.

هنگ‌کنگ از دهه ۱۸۴۰ تحت حاکمیت بریتانیا قرار داشت اما در سال ۱۸۹۸، دولت‌های بریتانیا و چین معاهده‌ای را امضا کردند که براساس آن، هنگ‌کنگ به صورت اجاره ۹۹ ساله در اختیار بریتانیا قرار گرفت. مدت این اجاره در سال ۱۹۸۷ به سر آمد در حالیکه هنگ‌کنگ به یکی از مراکز عمده تجاری و مالی منطقه تبدیل شده بود.

پس از بازگشت حاکمیت هنگ‌کنگ به جمهوری خلق چین، دولت این کشور آن را "منطقه اداری ویژه" اعلام کرد و متعهد شد ساکنان هنگ‌کنگ از امتیازاتی در مقایسه با سایر نقاط چین برخوردار باشند. حقوق و نهادهای دموکراتیک و آزادی اقتصادی از جمله این امتیازات بوده است.

از آن زمان به بعد، برخی تصمیمات و اقدامات دولت چین باعث نگرانی اهالی هنگ‌کنگ در مورد از دست رفتن این امتیازات شده است. به گفته فعالان حقوق بشر در هنگ‌کنگ، گزارش جدید دولت چین حاوی پیشنهادهایی است که اجرای آنها باعث افزایش اختیارات دولت مرکزی بر هنگ‌کنگ می‌شود و "خودمختاری" این منطقه را مخدوش می‌کند.

مطالب مرتبط