ادوارد شواردنادزه درگذشت

حق نشر عکس AFP
Image caption ادوارد شواردنادزه اولین رئیس جمهور گرجستان بعد از استقلال این کشور بود

ادوارد شواردنادزه، رئیس‌جمهور سابق گرجستان و آخرین وزیر امور خارجه شوروی سابق روز دوشنبه (۷ ژوئیه) در سن ۸۶ سالگی درگذشت.

به گفته نزدیکان آقای شواردنادزه، او بعد از یک دوره طولانی بیماری درگذشته است.

ادوارد شواردنادزه از سال ۱۹۸۵ تا زمان فروپاشی شوروی وزیر امور خارجه بود و نقشی مهم در پایان دادن به دوره جنگ سرد و فروریختن دیوار برلین ایفا کرد.

او در سال ۱۹۹۲ به عنوان اولین رئیس‌جمهور کشور تازه‌استقلال‌یافته گرجستان انتخاب شد.

او گرجستان را در مسیر پایان دادن به بی‌ثباتی و جنگ داخلی رهبری کرد، اما دولتش در سال ۲۰۰۳ در قیامی مردمی که "انقلاب گل سرخ" نام گرفت سرنگون شد.

جرقه این انقلاب با ادعای مخالفان مبنی بر تخلف و تقلب در انتخابات ریاست جمهوری گرجستان زده شد.

ادوارد شواردنادزه در سال ۱۹۲۸ در شهر لانچخوتی در غرب گرجستان به دنیا آمد و در سن ۱۸ سالگی به شاخه جوانان حزب کمونیست پیوست.

او در سال ۱۹۷۲ به عنوان دبیر اول حزب کمونیست انتخاب شد.

ادوارد شواردنادزه در سال ۱۹۹۰ برای مدت کوتاهی از مقام وزارت خارجه کناره گرفت اما در سال ۱۹۹۱ و در آستانه فروپاشی شوروی دوباره به این پست بازگشت.

دیدار با آیت‌الله خمینی

حق نشر عکس .
Image caption ادوارد شواردنادزه پاسخ گورباچف به آیت‌الله خمینی را در جماران برای او قرائت کرد

ادوارد شواردنادزه، در اواخر زمستان سال ۱۳۶۷ خورشیدی، به عنوان وزیر خارجه شوروی و برای رساندن پاسخ نامه میخاییل گورباچف، رئیس جمهور وقت شوروی به آیت‌الله خمینی به ایران سفر کرد.

پیش از آن در ۱۳ دی ۱۳۶۷ پیامی از طرف آیت‌الله خمینی توسط هیات منتخب رهبر وقت ایران در مسکو به آقای گورباچف تحویل داده شده بود.

در آن نامه آیت‌الله خمینی نوشته بود "از این پس کمونیسم را باید در موزه‌های تاریخ سیاسی جهان جستجو کرد" و رئیس جمهور وقت شوروی را به مطالعه متون اسلامی دعوت کرده بود.

پاسخ نامه آقای گورباچف در روز هفتم اسفند ۱۳۶۷ توسط ادوارد شواردنادزه و در جماران تهران به اطلاع آیت الله خمینی رسید.

او متن نامه را در حضور آیت الله خمینی خواند که در آن آقای گورباچف در پاسخی عمومی به نامه رهبر ایران از حسن همجواری و لزوم روابط مناسب دوکشور نوشته بود.

آیت‌الله خمینی در پایان این جلسه خطاب به ادوارد شواردنادزه گفت: "ان‌شاالله سلامت باشند ولی به ایشان بگویید که من می‌خواستم جلوی شما یک فضای بزرگتر باز کنم. من می‌خواستم دریچه‌ای به دنیای بزرگ یعنی دنیای بعد از مرگ که دنیای جاوید است را برای آقای گورباچف باز کنم و محور اصلی پیام من آن بود. امیدوارم بار دیگر ایشان در این زمینه تلاش کنند."

مطالب مرتبط