حملات هوایی تازه اسرائیل به نوار غزه

غزه حق نشر عکس na
Image caption موشک ها پیش از سپیده دم از جمله به خان یونس پرتاب شد

ارتش اسرائیل دست به حملات هوایی بیشتری علیه نوار غزه زده است که در پی پرتاب شماری راکت توسط حماس به سوی خاک اسرائیل انجام می شود.

گزارش ها حاکیست که نه فلسطینی از جمله یک زن و دو کودک در تازه ترین حملات هوایی اسرائیل زخمی شده اند.

مقام های اسرائیلی به شهرک ها تا فاصله ۴۰ کیلومتری از مرز نوار غزه دستور داده اند مدارس و اردوگاه های تابستانی دانش آموزان را تعطیل کنند.

منابع پزشکی و امنیتی فلسطینی گفتند که نه فلسطینی در یکی از حملات هوایی اسرائیل پیش از سپیده دم به خانه یک فعال حماس در خان یونس زخمی شدند.

پیشتر در روز دوشنبه جنبش اسلامی حماس یک رشته راکت را راهی جنوب اسرائیل کرد.

حماس گفت که این پاسخی به "تعرضات صهیونیستی" بود که اشاره ای است به کشته شدن پنج عضو حماس که این گروه اسرائیل را مسئول آن می داند.

با این حال اسرائیل کشته شدن این پنج نفر را به انفجار تصادفی مهمات نسبت داده اما به خاطر نگرانی از وخامت بیشتر اوضاع ۱۵۰۰ نیروی ذخیره را فراخوانده است.

در روزهای اخیر تنش ها در ارتباط با قتل سه جوان اسرائیلی و یک نوجوان فلسطینی به شدت اوج گرفته است.

حق نشر عکس
Image caption حماس گفت این حملات به تلافی کشته شدن پنج پیکارجو انجام می شود

یک مقام اسرائیلی گفت که دوشنبه شب حدود ۲۰ راکت در ظرف چند دقیقه اصابت کرد اما افزود که چهار راکت توسط سیستم ضدموشکی موسوم به "گنبد آهنین" منهدم شد.

با این حال در یک بیانیه ارتش اسرائیل که خبرگزاری فرانسه آن را نقل کرده آمده است:‌ "هفت راکت بر فراز شهر اشداد و پنج راکت بر فراز نتیووت منهدم شد."

همچنین آژیر خطر در هوف اشکلان و شار هانگو به صدا در آمد. گزارشی از جراحات احتمالی در اسرائیل وجود ندارد.

حماس با صدور بیانیه ای گفت که "ده ها راکت" به چند شهرک در مرکز و جنوب اسرائیل شلیک کرده است.

پیشتر یک سخنگوی حماس اسرائیل را به کشتن پنج پیکارجو در جریان حمله هوایی یکشنبه متهم کرده و قول داده بود که اسرائیل "بهایی سنگین" خواهد پرداخت.

با این حال سرهنگ پیتر لرنر سخنگوی ارتش اسرائیل این ادعا را رد کرد و گفت که این مردان روز یکشنبه در تونلی مرده اند که روز پنجشنبه توسط اسرائیل بمباران شده بود.

او گفت که پیکارجویان برای ارزیابی خسارات ناشی از حمله هوایی به تونل رفته بودند که آنجا مقداری مواد منفجره را دستکاری کردند که ظاهرا به طور تصادفی منفجر شده است.

'اهدف تروریستی'

ارتش اسرائیل بعد از حمله یکشنبه اعلام کرده بود که "مراکز تروریستی و مخفیگاه راکت‌پران‌ها" را به تلافی پرتاب راکت و خمپاره از مناطق فلسطینی هدف قرار داده است.

سرهنگ لرنر گفت که ارتش اکنون برای وخامت بیشتر اوضاع آماده می شود و ۱۵۰۰ سرباز ذخیره را فراخوانده.

حماس همچنین دوشنبه گفت که یک هواپیمای بدون سرنشین در روز یکشنبه به نقطه ای در شمال غزه حمله کرده و یک پیکارجو را کشته است.

به گزارش شاخه نظامی حماس، دو پیکارجوی دیگر در حمله جداگانه ای در شرق اردوگاه پناهندگان بوریج در مرکز غزه کشته شدند.

آویگدور لیبرمن وزیر خارجه اسرائیل از آنچه واکنش "ضعیف" دولت نخست وزیر بنیامین نتانیاهو به حملات راکتی حماس خواند انتقاد کرده است.

او روز دوشنبه گفت که در نتیجه حزب اسرائیل بیتنو اتحاد ۲۰ ماهه با حزب لیکود آقای نتانیاهو را کنار می گذارد.

بازداشت مظنونان به قتل نوجوان فلسطینی

همزمان دولت اسرائیل می‌گوید سه نفر از شش اسرائیلی که به ظن کشتن یک نوجوان فلسطینی بازداشت شده بودند، به جرم خود اعتراف کرده‌ و جزییات چگونگی انجام این کار را برای مسئولان قضایی توضیح داده‌اند.

قتل محمد ابوخضیر ۱۶ ساله، یک روز بعد از پیدا شدن اجساد سه نوجوان گم‌شده اسرائیلی رخ داد و باعث اعتراض گسترده فلسطینی ها شد.

پلیس اسرائیل می‌گوید که متهمان این قتل، مسیر خودرویی را که با آن محمد ابوخضیر را دزدیده و به جنگل‌های حومه بیت‌المقدس بردند تشریح کرده‌اند.

نتیجه آزمایش پزشکی قانونی نشان داد که محمد ابوخضیر که دچار سوختگی ۹۰ درصد شده بود، در هنگام سوختن زنده بوده است.

پیشتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل، با حسین ابوخضیر، پدر محمد دیدار کرده بود و به او قول داده بود که عاملان قتل پسرش را مجازات کند.

حق نشر عکس Getty
Image caption هزاران نفر در تشییع جنازه محمد ابوخضیر شرکت کردند

مطالب مرتبط