اعلام آتش‌بس پنج‌ساعته در غزه

حق نشر عکس AP
Image caption فلسطینی‌ها می‌گویند در حملات اخیر اسرائیل به غزه، ۲۲۰ کشته داده‌اند؛ راکت‌پراکنی از غزه هم جان یک اسرائیلی را گرفته است

پس از ۹ روز حملات مرگ‌بار به غزه که به گفته فلسطینی‌ها ۲۲۰ کشته بر جا گذاشته، دولت اسرائیل اعلام کرده است در یک 'آتش‌بس انسان‌دوستانه' این حملات را برای پنج ساعت متوقف می‌کند تا فلسطینی‌ها بتوانند آب، غذا و دیگر کالاهای اساسی را تهیه کنند.

پس از آن سامی ابو زهری، سخنگوی حماس گفت که این گروه هم در مدت این آتش‌بس، راکت پرتاب نمی‌کند.

این آتش‌بس از ۱۰ صبح پنج‌شنبه ۱۷ ژوئیه به وقت محلی آغاز می‌شود.

یوآف مردخای، از مقامات ارشد ارتش اسرائیل، گفته است سازمان ملل متحد و دیگر نهادهای بین‌المللی خواستار این آتش‌بس شده بودند.

او در مصاحبه با بی‌بی‌سی عربی گفته است مردم غزه می‌توانند در این پنج ساعت آب، غذا و دیگر کالاهای اساسی را انبار کنند.

منطقه باریک غزه که از دو سو بین اسرائیل و مصر قرار گرفته، از هفت سال پیش در محاصره زمینی، دریایی و هوایی است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption سازمان ملل متحد می‌گوید اغلب کشتگان حمله‌های اخیر اسرائیل به غزه، مردم غیرنظامی هستند که ده‌ها کودک هم بین آنان بوده‌اند

اسرائیل، رفت‌وآمد مردم و نقل و انتقال کالا به این منطقه را به‌شدت محدود کرده است. هم‌زمان دولت مصر هم مرزهای جنوبی نوار غزه را مسدود نگه داشته است. بیشتر بخوانید از زندگی در نوار غزه.

اسرائیل از روز هشتم ژوئیه، دور اخیر حملات موشکی به غزه را آغاز کرد.

مقام‌های فلسطینی می‌گویند دست‌کم ۲۲۰ نفر در این حمله‌ها کشته شده‌اند و بیش از ۱۸۰۰ نفر مجروح بر جا گذاشته است.

در همین مدت از غزه هم ۱۲۰۰ راکت به سوی اسرائیل شلیک شده که مردم را در وحشت نگه داشته و یک کشته بر جا گذاشته است.

اسرائیل با سپر ضد موشکی "گنبد آهنین"، راکت‌های پرتاب‌شده از غزه را در هوا می‌زند.

مقامات اسرائیلی می‌گویند آتش‌بار بر غزه، برای متوقف‌کردن راکت‌پراکنی از غزه به اسرائیل است اما سازمان ملل متحد می‌گوید اغلب قربانیان این حملات تاکنون غیرنظامیان و کودکان بوده‌اند.

آتش‌بس رد شده مصر

روز گذشته مصر به اسرائیل و حماس پیش‌نهاد داده بود که از صبح سه‌شنبه، ۱۵ ژوئیه، آتش‌بس کنند و بعد در قاهره به مذاکره بنشینند.

اسرائیل به این پیش‌نهاد روی خوش نشان داده بود و می‌گوید برای این آتش‌بس، شش ساعت حملاتش را متوقف کرده بود.

اما حماس که می‌گوید در جریان این طرح نبوده و از رسانه‌ها درباره جزئیات آن باخبر شده، آن را رسما رد کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption صدها راکت پرتاب‌شده به اسرائیل، جان یک اسرائیلی را گرفته است که طبق برخی گزارش‌ها، داشت برای ارتش مواد غذایی می‌برد

حماس و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی می‌گویند هرگونه توافقی با اسرائیل باید شامل رفع محاصره غزه باشد که این منطقه را در فقر شدید نگه داشته و به گفته آنها بیکاری را به حدود ۴۰ درصد رسانده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌زیر اسرائیل، گفته است حماس با رد کردن این پیش‌نهاد آتش‌بس، "جلوی چاره‌جویی دیپلماتیک را گرفته" و "مسئولیت ادامه خشونت‌ها فقط به عهده این گروه است".

آمریکا، اسرائیل و برخی کشورهای دیگر، حماس را یک گروه تروریستی می‌شمارند.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه ضمن محکوم‌کردن کشته‌شدن غیرنظامیان، گفت که واشنگتن به تلاش‌هایش برای رسیدن به یک آتش‌بس ادامه می‌دهد.

در همین حال مقامات ارشد حماس و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، برای گفت‌وگو درباره بحران غزه به قاهره، پایتخت مصر، رفته‌اند.

همزمان با شدت یافتن حمله‌های هوایی به غزه، تعداد بیشتری از اعضای هیات دولت اسرائیل خواهان حمله زمینی شده‌اند.

آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل، گفته است حمله‌های هوایی به تنهایی نمی‌توانند خنثی‌کننده تهدید راکت‌های حماس باشند.

اسرائیل به ده‌ها هزار نفر از ساکنان شهر بیت‌لاهیا و دو منطقه در حومه شهر غزه هشدار داده است که خانه‌های خود را ترک کنند. ارتش اسرائیل گفته است که نیروهایش به‌زودی در این مناطق دست به حمله خواهند زد.

اما خبرنگاران می‌گویند جابه‌جایی این جمعیت در غزه، برای اغلب آنان ناممکن و طاقت‌فرسا است.

سازمان ملل متحد می‌گوید در این دور تازه درگیری‌ها، تا کنون ۱۳۷۰ خانه در غزه ویران شده‌اند و بیش از ۱۸ هزار نفر آواره شده‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service