مناقشه غزه: دبیرکل سازمان ملل خواستار پایان نبردها شد

کودک فلسطینی حق نشر عکس na
Image caption کودک فلسطینی در یک مسجد تخریب شده در جنوب غزه

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد اسرائیل و فلسطینی ها را ترغیب کرده است که "نبردها را متوقف" و گفتگوها را برای پایان دادن به مناقشه غزه شروع کنند.

او همزمان با تشدید تلاش های دیپلماتیک در اسرائیل اظهار نظر می کرد.

براساس آمارهای رسمی در ۱۴ روز نبردها بیش از ۶۰۰ فلسطینی و ۳۰ اسرائیلی کشته شده اند.

پیشتر جان کری وزیر خارجه آمریکا گفت که طرح پیشنهادی اخیر آتش بس از سوی مصر باید مبنای هر آتش بسی در آینده را تشکیل دهد.

او که در مصر به سر می برد گفت که آمریکا نگران کشته های فلسطینی است اما از عملیات نظامی "متناسب و مشروع" اسرائیل حمایت کرد.

او همچنین گفت که آمریکا ۴۷ میلیون دلار کمک برای "تخفیف بحران جاری انسانی" به غزه می فرستد.

آقای کری برای گفتگو با مقام های مصری و نبیل العربی رئیس اتحادیه عرب احتمالا حداقل تا روز چهارشنبه در قاهره خواهد ماند.

"حداکثر خویشتن داری"

آقای بان در یک کنفرانس خبری مشترک با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از این کشور خواست "حداکثر خویشتن داری" را نشان دهد و افزود که "اقدام نظامی امنیت اسرائیل را در درازمدت افزایش نخواهد داد."

او همچنین از فلسطینی ها خواست سیاست "عدم خشونت، شناسایی اسرائیل و احترام به موافقتنامه های پیشین" را دنبال کنند.

آقای نتانیاهو در واکنش به اظهارات آقای بان گفت: "ما چطور می توانیم داد تظلم خواهی حماس را پاسخ بدهیم؟ داد آنها این است که چرا ما وجود داریم."

حق نشر عکس AFP
Image caption اسرائیل عملیات زمینی را چند روز پس از شروع عملیات هوایی علیه غزه آغاز کرد

تازه ترین آمار دایر بر مرگ بیش از ۶۰۰ نفر در غزه را وزارت بهداشت این ناحیه تحت کنترل حماس اعلام کرد که همچنین شامل ۳۶۴۰ مجروح بود.

نهاد امدادرسانی سازمان ملل در غزه گفت یکی از مدرسه هایش که حدود ۳۰۰ نفر در آن پناه گرفته بودند روز سه شنبه هدف بمباران اسرائیل قرار گرفته است.

این نهاد گفت که بیش از ۱۱۸ هزار فلسطینی اکنون در پناهگاه هایش به سر می برند. به گفته این نهاد ۴۳ درصد غزه دستخوش اخطارهای تخلیه قرار گرفته است. اسرائیل پیش از حمله هوایی به ساکنان غیرنظامی ساختمان ها تلفنی اخطار می دهد.

به گفته سازمان ملل اغلب فلسطینی های کشته شده غیرنظامی بوده اند که از جمله شامل ده ها کودک می شود.

وزارت دفاع اسرائیل همچنین می گوید که حداقل ۱۷۰ پیکارجو را کشته است. اسرائیل می گوید ۲۸ سرباز و دو غیرنظامی اسرائیلی در دو هفته اخیر کشته شده اند.

صبح سه شنبه حملات هوایی اسرائیل چندین مسجد را ویران کرد و یک ورزشگاه و خانه یکی از رهبران شاخه نظامی حماس که اخیرا درگذشت هدف قرار گرفت.

اسرائیل عملیات زمینی علیه غزه را چند روز پس از شروع عملیات هوایی علیه این ناحیه آغاز کرد که در پی شلیک راکت از سوی پیکارجویان غزه به داخل اسرائیل بود.

این کشور می گوید چاره ای جز عملیات زمینی ندارد چون باید شبکه تونل های حماس که پیکارجویان از آن برای ورود به اسرائیل و انجام حملات استفاده می کنند را نابود کند.

روز سه شنبه همچنین سازمان هوانوردی آمریکا (اف ای ای) کلیه پروازها به فرودگاه بن گوریون اسرائیل را برای ۲۴ ساعت معلق کرد که به دلایل امنیتی بود.

گزارش ها حاکیست که چند خط هوایی اروپایی از جمله لوفتانزا، ایرفرانس و کی ال ام هم چنین تصمیمی دارند.

در همین حال اسرائیل می گوید که یک سربازش که روز یکشنبه هدف حمله حماس قرار گرفت مفقود است.

اورون شائول، ۲۱ ساله، آخرین نفر از هفت سربازی بود که تصور می شد در یک حادثه در شجاعیه در نزدیکی شهر غزه در روز یکشنبه کشته شده اند.

حماس یکشنبه گفت که یک سرباز اسرائیلی را اسیر کرده است، اما اسرائیل این ادعا را رد کرده بود.

مطالب مرتبط