عذرخواهی نماینده پارلمان بریتانیا به خاطر توئیت جنجالی در مورد غزه

دیوید وارد حق نشر عکس bbc
Image caption دیوید وارد، نماینده حزب لیبرال دمکرات چندین بار به اظهارات ضد اسرائیلی متهم شده است

حزب لیبرال-دمکرات بریتانیا می گوید که دیوید وارد، نماینده عضو این حزب در پارلمان بریتانیا که به انتشار سخنان "بی‌شرمانه" درباره درگیری‌های اسرائیل و فلسطین در رسانه‌های اجتماعی متهم شده بود، عذرخواهی کرده است.

آقای وارد روز سه‌شنبه در توئیتر خود نوشته بود: "سوال بزرگ این است که اگر من در غزه زندگی می‌کردم آیا من هم موشک شلیک می‌کردم؟ احتمالا بله".

یک سخنگوی حزب لیبرال-دمکرات گفته است که با توجه به عذرخواهی آقای وارد، مقامات حزبی لزوم اقدامات انضباطی بیشتر را مورد بررسی قرار خواهند داد.

آقای وارد در ماه ژوئیه سال پیش هم از فراکسیون لیبرال-دمکرات پارلمان بریتانیا به خاطر تفسیرهایی که در مورد اسرائیل کرده بود، اخراج و برای سه ماه از حزب کنار گذاشته شد.

طبق آمار رسمی بیش از ۶۰۰ فلسطینی و ۳۰ اسرائیلی در جریان جنگ در هفته های اخیر کشته شده‌اند.

آقای وارد، نماینده منطقه "برادفورد ایست" روز چهارشنبه در مورد درگیری‌های اسرائیل و فلسطین یک رشته توئیت منتشر کرده بود. او در یک پیام تکمیلی گفته بود: "من یک فلسطینی هستم- غرب باید فکرهایش را بکند و تصمیم بگیرد که کدام طرف دعوا قرار دارد؟"

یک سخنگوی حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت در پارلمان بریتانیا در واکنش به اظهارات آقای وارد گفته بود: "در زمانی که همه طرف‌ها باید برای آتش‌بس و اقدامات صلح‌جویانه فعالیت کنند، باور کردنی نیست که یک نماینده لیبرال-دمکرات چنین توئیت شرم‌آور و غیرمسئولانه‌ای منتشر کند".

گرانت شاپس، رئیس اجرائی حزب محافظه‌کار، شریک بزرگتر حزب لیبرال-دموکرات در دولت ائتلافی بریتانیا هم گفته بود که دیوید وارد باید این اظهارات انزجارآور را پس بگیرد.

'دوره آرامش'

یک سخنگوی حزب لیبرال دمکرات گفت: "نیک کلگ (رهبر این حزب و معاون نخست وزیر بریتانیا) در جلوی صف فراخوان برای صلح در اسرائیل و غزه است".

آقای وارد مناقشه‌ای طولانی با رهبری حزب در مورد زبان مورد استفاده در باره اسرائیل داشته است. در اوایل سال جاری میلادی او در یک توئیت این کشور را یک "کشور آپارتاید" نامید و گفت که "صهیونیست‌ها" در مبارزه مغلوب می‌شوند.

او همچنین در باره مناقشات اخیر با رادیوی بی‌بی‌سی شهر لیدز صحبت کرده و گفت: "آتش‌بس خواهد آمد و بعد یک دوره آرامش خواهد بود".

او ادامه داد: "ولی در آن دوره آرامش که من امیدوارم در آن آدمها کشته نشوند، هنوز هم فلسطینی‌هایی خواهند بود که به وسیله نیروهای اسرائیلی‌ها کشته می‌شوند، آنها هنوز هم کتک می‌خورند. در آن دوره هنوز هم بازداشت کودکان وجود خواهد داشت. این برای اسرائیلی‌ها صلح است".

"وقتی کسی به اسرائیل موشک پرتاب نکند، این صلح است".

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا از اسرائیل خواسته است که در عملیات نظامی خود خویشتن‌دار باشد و از هدف‌ قرار دادن غیرنظامی‌ها خودداری کند.

او در عین حال حق اسرائیل برای "دفاع از خود" را به رسمیت شناخته و گفته است که سریعترین راه رسیدن به آتش‌بس این است که حماس شلیک موشک به اسرائیل را متوقف کند.

مطالب مرتبط