تظاهرات اعتراضی فلسطینیان کرانه باختری به خشونت کشیده شد

حق نشر عکس AP
Image caption تظاهرات کرانه باختری دست کم یک کشته و دهها زخمی برجای گذاشته است

همزمان با ادامه اعتراض به حمله به یک مدرسه محل اسکان آوارگان جنگ غزه، تظاهرات فلسطینیان کرانه باختری علیه حملات اسرائیل به غزه به خشونت کشیده شده است.

تظاهرات اعتراضی فلسطینیان ساکن کرانه باختری رود اردن به عملیات نظامی اسرائیل علیه غزه همچنان ادامه دارد و در درگیری بین نیروهای امنیتی اسرائیل و تظاهرکنندگان در شامگاه گذشته، دست کم یک فلسطینی کشته شده هر چند برخی منابع خبری فلسطینی شمار کشته شدگان را دو نفر گزارش کرده‌اند.

شدیدترین درگیری در روستای بلعین، واقع در نزدیکی رام‌الله، مقر تشکیلات خودگردان فلسطینی روی داد و نیروهای اسرائیلی با شلیک گاز اشک آور و گلوله لاستیکی، در صدد مقابله با تظاهرکنندگانی برآمدند که به سوی آنان سنگ و بطری آتش‌زا پرتاب می کردند. تظاهرکنندگان تابوت‌هایی را به نشانه کشته‌شدگان عملیات اسرائیل در غزه با خود حمل می‌کردند و علیه اسرائیل شعار می‌دادند.

به گزارش منابع فلسطینی، تعدادی از تظاهرکنندگان در اثر استنشاق گاز اشک آور و اصابت گلوله لاستیکی به شدت آسیب دیده‌اند. تظاهرکنندگان تاکید داشتند که با وجود اختلاف سیاسی بین تشکیلات خودگردان فلسطینی در کرانه باختری و گروه حماس مستقر در غزه، فلسطینیان یکپارچه هستند و اسرائیل نمی‌تواند بین آنان جدایی بیاندازد.

در سایر نقاط کرانه باختری رود اردن نیز تظاهرات مشابهی برگزار شده و در مواردی بین نیروهای امنیتی اسرائیل و تظاهرکنندگان فلسطینی درگیری‌هایی روی داده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption حمله به مرکز اسکان جنگ زدگان باعث خشم و اعتراض گسترده جهانی شده است

از زمان آغاز عملیات نظامی اسرائیل علیه غزه در روز ۷ ژوئیه، تظاهرات پراکنده در اعتراض به این عملیات در کرانه باختری ادامه داشته و از تظاهرات اعتراضی شهروندان عرب اسرائیل نیز گزارش‌هایی مخابره شده است. با اینهمه، تظاهرات شامگاه گذشته که در پی انتشار خبر حمله به یکی از مراکز امن اسکان آوارگان جنگی در مدرسه‌ای در غزه برگزار شد به مراتب گسترده‌تر بوده است.

تشکیلات خودگردان فلسطینی با صدور اطلاعیه‌ای از تمامی فلسطینیان خواسته است همزمان با برگزاری نماز روز جمعه، به تظاهرات اعتراضی گسترده علیه حمله اسرائیل به غزه دست بزنند. به مناسبت ماه رمضان، معمولا شمار بیشتری از فلسطینیان در نمازهای جمعه حضور می‌یابند و از این موقعیت به عنوان تجمع اعتراضی استفاده می‌کنند. تشکیلات خودگردان همچنین خواستار حمایت افکار عمومی جهانیان از فلسطینیان و تظاهرات اعتراضی علیه اسرائیل شده است.

اعتراض به حمله به مدرسه

در همانحال، اعتراض و انتقاد جهانی از حمله به مدرسه‌ای در نوار غزه همچنان ادامه دارد. این مدرسه یکی از مراکز امن برای سکونت کسانی بود که خانه‌های خود در مناطق درگیری در غزه را ترک کرده و به آنها پناهنده می‌شوند. در این واقعه، دست کم پانزده غیرنظامی از جمله چند تن از کارکنان سازمان ملل کشته و تعداد دیگری زخمی شدند.

منابع فلسطینی گفته‌اند که واحدهای زمینی اسرائیل این مدرسه را هدف قرار دادند اما وزارت دفاع اسرائیل گفته است که این مدرسه یک هدف نظامی نبوده و این احتمال را مطرح کرده است که موشک‌های حماس به آن اصابت کرده باشد و وعده داده در این زمینه تحقیقاتی انجام خواهد شد. نخست وزیر اسرائیل ضمن ابراز تاسف از "کشته شدن حتی یک غیرنظامی در غزه" حماس را به خاطر مخالفت با آتش‌بس، مسئول شرایط کنونی و در نتیجه، کشته شدن غیرنظامیان دانسته و گفته است که باید در این جنگ، آتش‌بس برقرار شود.

مقامات اسرائیلی در توجیه حمله به مناطق غیرنظامی گفته‌اند که حماس از این اماکن برای انبار مهمات و استقرار سکوهای پرتاب موشک استفاده می‌کند. با اینهمه، دفتر سازمان ملل در غزه گفته است که اگرچه در دو مدرسه در غزه انبار ذخیره موشک یافت شده، اما در مدرسه‌ای که مورد اصابت قرار گرفت، نشانه‌ای از وجود تسلیحات دیده نشده بود.

به گفته شاهدان عینی، در زمان وقوع این حادثه، در حوالی مدرسه بین نیروهای اسرائیلی و شبه‌نظامیان فلسطینی درگیری در جریان بود و احتمال دارد گلوله تانک به این محل اصابت کرده باشد. برخی تصاویر از محل وقوع حادثه، دارای علایمی است که به محل اصابت گلوله تانک بی شباهت نیست.

جنگ‌زدگان ساکن مراکز امن در غزه کمتر در معرض آسیب قرار داشته‌اند و بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، در بیانیه‌ای کشته شدن "شمار زیادی از افراد، شامل زنان و کودکان و همچنین کارکنان سازمان ملل" در یک محل امن اسکان پناهندگان را به شدت محکوم دانسته و گفته است که "این جنگ باید فورا متوقف شود."

حق نشر عکس Getty
Image caption تظاهرات در آمریکا - عملیات اسرائیل واکنش اعتراض آمیزی را در پی داشته است

در همانحال، تلاش بین‌المللی برای برقراری آتش‌بس در جنگ غزه ادامه دارد و از جمله جان کری، وزیر خارجه آمریکا که از روز دوشنبه در منطقه حضور داشته، در تماس با مقامات تشکیلات خودگردان فلسطینی، اسرائیل، مصر و همچنین دولت‌های ترکیه و قطر، در صدد برقراری آتش‌بس در این جنگ بوده اما فعالیت او هنوز به نتیجه نرسیده است.

حماس گفته است که بدون لغو محدودیت‌های مرزی اسرائیل و مصر علیه این بخش از سرزمین‌های فلسطینی با آتش‌بس موافقت نمی‌کند در حالیکه اسرائیل تاکید داشته که علت برقراری این محدودیت‌ها، جلوگیری از نفوذ تندروهای مسلح فلسطینی و موشک پرانی به سوی این کشور بوده و در صورتی که حماس عملیات خشونت آمیز علیه اسرائیل را متوقف کند، چنین محدودیت‌هایی لازم نخواهد بود.

به گفته برخی ناظران، با توجه به تلفات و خسارات سنگین فلسطینیان در نبرد کنونی غزه، حماس به سادگی نمی‌تواند بدون کسب نوعی امتیاز، با آتش‌بس موافقت کند در حالیکه دولت راستگرای اسرائیل نیز با توجه به گستردگی عملیات کنونی در غزه و تلفات نظامی و خسارات مالی که متحمل شده، باید با کسب نتیجه مشخصی از این جنگ، رای‌دهندگان اسرائیلی را در مورد درستی سیاست جنگی خود قانع کند.

منابع فلسطینی گفته‌اند که از زمان آغاز عملیات غزه تا کنون هشتصد و هفت فلسطینی کشته و بیش از پنجهزار و دویست نفر زخمی شده‌اند.

مطالب مرتبط