حماس و اسرائیل با آتش‌بس ۱۲ ساعته موافقت کردند

حق نشر عکس Reuters
Image caption با ادامه درگیری‌ها شمار کشته‌شدگان در غزه به بیش از ۸۸۰ نفر رسیده و هزاران نفر هم زخمی شده‌اند

با وجود مخالفت اسرائیل با طرح آتش‌بس هفت روزه سازمان ملل متحد و آمریکا، این کشور و حماس با اجرای یک آتش‌بس ۱۲ ساعته به منظور کمک‌رسانی و اجرای اقدامات بشردوستانه موافقت کرده‌اند.

پیش از اعلام رسمی قبول آتش‌بس از سوی دو طرف، یک مقام آمریکایی که نخواسته بود نامش فاش شود به خبرنگاران در قاهره گفته بود آقای نتانیاهو به جان کری، وزیر خارجه آمریکا گفته است که این آتش بس ۱۲ ساعته روز شنبه (فردا) به اجرا در خواهد آمد.

یکی از سخنگویان حماس گفته است که در میان فلسطینیان "بر سر یک آتش‌بس ۱۲ ساعته با اهداف انسان‌دوستانه اجماع شده است."

وزارت دفاع اسرائیل هم در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توییتر نوشته اسرائیل آتش‌بس ۱۲ ساعته را پذیرفته هر چند نیروهای این کشور به کشف و انهدام تونل‌های زیرزمینی حماس ادامه خواهند داد.

بنا بر گزارش‌ها، قرار است آتش بس از ساعت ۸ صبح روز شنبه (چهارم مرداد) به وقت محلی آغاز شود.

پیش از این، جان کری، وزیر خارجه آمریکا هم گفته بود که بر خلاف گزارش رسانه‌ها در مورد مخالفت اسرائیل با طرح آتش‌بس هفت روزه آمریکا، او به اجرایی شدن یک آتش‌بس بلند مدت میان طرفین خوش‌بین است.

ساعاتی پیش سازمان ملل متحد و آمریکا از اسرائیل و حماس خواسته بودند تا با آتش‌بس بشردوستانه موافقت کنند تا در زمان تعیین شده درباره آتش‌بس طولانی‌تر مذاکره شود.

حماس می‌گوید که به خلع سلاح تن نمی‌دهد و شکستن محاصره غزه باید یکی از شرایط آتش‌بس باشد.

در مقابل اسرائیل نیز خواهان از میان بردن توان موشکی حماس و نابود کردن شبکه تونل‌های مورد استفاده این گروه است.

همزمان حمله دیروز اسرائیل به یک مدرسه زیر نظر سازمان ملل متحد که آوارگان به آن پناه برده بودند، تظاهرات فلسطینیان در کرانه باختری را به دنبال داشت.

به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی از رام الله، بیش از ۱۰ هزار فلسطینی به سمت بیت المقدس تظاهرات کردند که اعتراض آن‌ها به درگیری با سربازان اسرائیلی و کشته شدن دست‌کم سه فلسطینی انجامید.

با ادامه درگیری ها میان اسرائیل و حماس، شمار کشته شدگان در غزه به بیش از ۸۸۰ نفر رسیده است و در اسرائیل هم ۳۳ سرباز و سه غیرنظامی که یکی از آنها تبعه تایلند بوده جان باخته‌اند.

ادامه حمله به نوار غزه وضعیت در کرانه باختری و بیت‌المقدس شرقی را نیز تنش‌آمیز کرده است. فلسطینی‌ها در این مناطق به اعتراض دست زده و در مواردی با نیروهای اسرائیلی درگیر شده‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط