خلبان های پرواز ای اچ ۵۰۱۷ 'خواستار بازگشت شده بودند'

بقایا حق نشر عکس AFP
Image caption بقایای هواپیما در مالی پیدا شد

لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه فاش کرده است که خلبان های یک هواپیمای خطوط هوایی الجزایر که پنجشنبه گذشته در مالی سقوط کرد خواستار بازگشت به مبدا شده بودند.

با این حال احساس خطر خلبان های هواپیمای پرواز ای اچ ۵۰۱۷ بورکینافاسو به الجزیره پیش از آنکه بتوانند کاری موثر برای نجات هواپیما کنند به فاجعه بدل شد.

آقای فابیوس گفت که خدمه پرواز ابتدا به دلیل هوای بد خواستار تغییر مسیر و بعد خواستار بازگشت به بورکینافاسو شدند. این مساله که خلبان ها خواستار تغییر مسیر شده بودند همزمان با ناپدید شدن هواپیما معلوم شده بود.

دو دستگاه داده های پرواز (جعبه های سیاه) هواپیما اکنون برای تجزیه و تحلیل به فرانسه منتقل شده است.

هواپیما حامل ۱۱۸ نفر از جمله ۵۴ شهروند فرانسوی بود که جملگی جانشان را از دست داده اند.

فرانسه در انجام تحقیقات پیشگام شده است.

آقای فابیوس دوشنبه گفت:‌ «آنچه که به اطمینان می دانیم این است که آن شب هوا بد بود، اینکه خدمه هواپیما پیش از قطع کلیه تماس ها با آن، خواستار تغییر مسیر و بعد بازگشت شده بودند.»

تیمی از محققان فرانسوی هم اکنون درحال بررسی بقایای هواپیما در مالی هستند اما آقای فابیوس گفت که آنها «با شرایط بسیار سختی روبرو هستند.»

او اضافه کرد: «این یک وظیفه خیلی طولانی، پرزحمت و پیچیده است.»

سربازان فرانسوی، مالیایی و هلندی وابسته به یک نیروی حافظ صلح سازمان ملل، محل سقوط را که در حدود ۸۰ کیلومتری شهر گوسی در نزدیکی مرز بورکینافاسو قرار دارد ایمن کرده اند.

پیشتر در روز دوشنبه یک مقام فرانسوی تایید کرد که دو جعبه سیاه هواپیما وارد فرانسه شده و کارشناسان اکنون درحال بررسی آن هستند.

یکی از جعبه ها بلافاصله بعد از ورود امدادگران به محل سقوط پیدا شد درحالی که دومی روز شنبه کشف شد.

یک منبع نزدیک به تحقیقات به خبرگزاری فرانسه گفت که یکی از جعبه ها از بیرون به شدت آسیب دیده است.

اما مارتین دل بونو از سخنگویان دفتر تحقیقات هوانوردی فرانسه از اظهار نظر درباره سلامت جعبه ها خودداری کرد.

تیه ری ماریانی وزیر حمل و نقل فرانسه گفت که حتی اگر هر دو جعبه در وضعیت خوبی باشد تحلیل داده های پرواز و مکالمات کابین خلبان می تواند «هفته ها» طول بکشد.

تقریبا نیمی از مسافران فرانسوی بودند که از جمله شامل اعضای یک خانواده ده نفره می شد. پرچم ها در فرانسه از روز دوشنبه به مدت سه روز به یاد قربانیان به حال نیمه برافراشته درآمد.

همچنین ۲۷ شهروند بورکینافاسو و مسافران دیگری از لبنان، الجزایر، کانادا و آلمان سوار هواپیما بودند. یک بریتانیایی هم مسافر پرواز بود.

هواپیما از نوع مکدانل داگلاس ام دی-۸۳ از شرکت سوئیفتر اسپانیا اجاره شده بود و کلیه شش خدمه آن اسپانیایی بودند.

مطالب مرتبط