قانون ضدهمجنسگرایان در اوگاندا لغو شد

حق نشر عکس AP
Image caption یک معترض کنیایی در جریان تظاهرات علیه قانون ضدهمجنسگرایان اوگاندا

دادگاه قانون اساسی اوگاندا قانونی را که حدود پنج ماه پیش، علیه همجنسگرایان تصویب شد، لغو کرده است.

این دادگاه اعلام کرد که تعداد نمایندگان حاضر در پارلمان اوگاندا در زمان تصویب این قانون، کمتر از حد نصاب بود و به همین دلیل مصوبه پارلمان، غیرقانونی است.

در چارچوب قانونی که رئیس‌جمهوری اوگاندا در ماه فوریه (اسفند) گذشته تایید کرد، برای همجنسگرایان مجازات سنگینی در نظر گرفته شده بود و حتی اگر کسی از وجود رابطه‌ای همجنسگرایانه بین افراد خبر داشت و به پلیس گزارش نمی‌کرد، مجرم شناخته می‌شد.

دیوید باهاتی، از نمایندگان مجلس و ارائه‌دهنده طرح مربوط به این قانون، مجازات همجنسگرایان را تلاشی برای حفظ ارزش‌های سنتی خانواده در برابر تهاجم فرهنگی غرب خوانده بود.

قانون جدید هرگونه "ترویج یا به رسمیت شناخته شدن همجنسگرایی از طریق و یا با کمک یک نهاد دولتی در داخل کشور" را منع می‌کرد. تصویب این قانون اعتراض گسترده فعالان حقوق بشر را به دنبال داشت و در اعتراض به آن، در چندین کشور آفریقایی تظاهرات شد.

بحث درباره قانون ضدهمجنسگرایی اوگاندا از سال ۲۰۰۹ میلادی در جریان بود و پس از تصویب آن، چندین موسسه و نهاد خیریه فعالیت خود را در اوگاندا متوقف کردند. بانک جهانی اعلام کرد که اعطای کمک ۹۰ میلیون دلاری به طرح‌های سلامت و بهداشت در اوگاندا را متوقف خواهد کرد و دولت آمریکا این مصوبه را ناقض حقوق بشر خواند و گفت که به دلیل وضع این قانون، اوگاندا را تحریم می‌کند. چند کشور اروپایی از جمله دانمارک، نروژ، هلند و سوئد هم کمک‌های مالی خود را به اوگاندا قطع کردند.

مطالب مرتبط