داعش بزرگ‌ترین سد عراق را گرفت

حق نشر عکس Getty AFP
Image caption سد موصل منبع اصلی تولید برق منطقه‌ای است

نیروهای داعش یا "دولت اسلامی" در عراق توانسته‌اند کنترل سد موصل، بزرگ‌ترین سد عراق را به دست بگیرند و شهرهای شنگال (سنجار) و زمار و یک میدان نفتی در شمال غرب عراق را تصرف کنند.

سد موصل پیش از این در اختیار نیروهای پیشمرگ کرد بود. تلویزیون دولتی عراق گزارش داده که این نیروها "بدون درگیر شدن با داعش" از این سد عقب‌نشینی کرده‌اند، اما بعضی گزارش ها از کشته شده تعدادی از نیروهای کرد در محل حکایت دارد.

سد موصل در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر موصل روی رودخانه دجله قرار گرفته است.

تخریب این سد که منبع اصلی تولید برق منطقه است، می‌تواند چند شهر بزرگ عراق را زیر آب ببرد و قطع احتمالی آب آن منجر به خشک شدن مزارع کشاورزی خواهد شد.

هشدار در مورد 'تراژدی انسانی'

پیشتر سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای تسخیر "تقریبا تمام شهر شنگال (سنجار) و منطقه تلعفر" در استان نینوا در شمال غرب عراق توسط نیروهای داعش و متحدانش را تایید کرده و نسبت به وقوع یک "تراژدی انسانی" در این منطقه هشدار داده است.

به گفته دفتر ماموریت امداد سازمان ملل متحد در عراق (یونامی) ۲۰۰ هزار نفر که بیشتر آنها از جامعه کردهای ایزدی هستند از این منطقه گریخته‌اند.

جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم در بیانیه ای ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضع غیرنظامیان از جمله «اقلیت های آسیب پذیر» این مناطق در استان انبار ابراز نگرانی کرد.

او نوشت که دولت آمریکا اوضاع را زیر نظر دارد و مراکز عملیات مشترک آمریکا در اربیل و بغداد مشغول مبادله اطلاعات با نیروهای امنیتی عراق و همچنین نیروهای پیشمرگ کرد هستند.

او داعش را یک گروه تروریستی و تهدیدی برای همه عراقی ها، کل منطقه و جهان خواند و از رهبران عراق خواست فورا برای تشکیل یک دولت که می تواند کشور را برای مبارزه «با این دشمن واحد» متحد کند اقدام کنند.

مناطق کردنشین شمال موصل در روزهای اخیر شاهد درگیری میان داعش و پیشمرگ‌های کرد بوده و گزارش‌ها حاکی از پیشروی داعش و تسخیر چند شهر و روستای کوچک در این منطقه است.

پیش از تسخیر شنگال (سنجار)، نیروهای داعش کنترل شهر کوچک زمار و یک میدان نفتی اطراف آن را هم بعد از نبرد با نیروهای پیشمرگ کرد در این منطقه به دست گرفتند.

زمار شهری عمدتا کردنشین است که پیش از حملات ماه‌های اخیر داعش در کنترل دولت مرکزی عراق در بغداد بود.

اما حدود دو ماه پیش و در پی پیشروی‌های داعش یا 'دولت اسلامی' در شمال عراق، نیروهای کرد کنترل این شهر کوچک را به دست گرفتند.

در بیانیه یونامی شرایط غیرنظامیان در این مناطق "وخیم" توصیف شده و گفته شده که ساکنان آن نیاز فوری به مواد اولیه مانند آب و غذا و دارو دارند.

سازمان ملل متحد درباره ایمنی این غیرنظامیان و کسانی که در محاصره داعش هستند به شدت ابراز نگرانی کرده است.

به گفته ساکنان زمار، نیروهای داعش بعد از عقب راندن پیشمرگ‌ها و به دست گرفتن شهر، پرچم‌های سیاه خود را بر فراز ساختمان‌های آن نصب کردند.

داعش تلاش می‌کند چاه‌های نفت و مناطق استراتژیک شمال غرب عراق را به تسخیر خود درآورد.

داعش که رهبر خود ابوبکر البغدادی را 'خلیفه' مسلمانان معرفی می‌کند، بخش‌هایی از سوریه و عراق را در اختیار دارد.

تلاش‌های نیروهای دولتی عراق برای پس گرفتن شهرهای مهمی که به دست این گروه افتاده، تا کنون موفق نبوده است.