یونیسف: ۴۰ کودک ایزدی در شمال عراق جانشان را از دست داده‌اند

حق نشر عکس Reuters
Image caption بسیاری از خانواده‌های کرد ایزدی در پی حمله داعش به شنگال آواره شده‌اند

یونیسف، صندوق کودکان ملل متحد روز سه‌شنبه ۵ اوت در بیانیه‌ای اعلام کرد که ۴۰ کودک از خانواده‌های کردهای ایزدی در شمال عراق در اثر پیامدهای حمله نیروهای اسلامگرای داعش جان خود را ازدست داده‌اند.

یونیسف در این بیانیه گفته گزارش‌های رسمی که به دست این سازمان رسیده حاکی است که این کودکان در اثر خشونت‌ها، بیجا شدن خانواده ها و تشنگی در طی دو روز گذشته مرده اند.

روز یکشنبه نیروهای 'دولت اسلامی' یا داعش بعد از چند روز درگیری با نیروهای پیشمرگ کرد در استان نینوا در شمال غرب عراق توانستند کنترل شهرهای شنگال (سنجار) و زمار و همین طور یک میدان نفتی منطقه و سد موصل، بزرگ‌ترین سد عراق را به دست بگیرند.

بسیاری از ساکنان شهر شنگال که عمدتا از کردهای پیرو آیین ایزدی (یزیدی) هستند بعد از تصرف این شهر از خانه‌هایشان گریختند و به کوه‌های اطراف پناه بردند.

یونیسف می‌گوید این خانواده ها که با ۲۵ هزار کودک در کوه‌های اطراف سنجار سرگردان شده اند نیاز فوری به کمک های بشردوستانه از جمله آب آشامیدنی و خدمات بهداشتی دارند.

تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده این خانواده ها را در جمع های کوچک و بزرگ نشان می دهد که در شکاف کوه ها و داخل دره ها پناه گرفته اند.

بنا بر گزارش‌ها، داعش که پیروان آیین ایزدی را شیطان‌پرست می داند از آنها خواسته که اسلام بیاورند، جزیه بدهند یا منطقه را ترک کنند و هشدار داده که در غیر این صورت کشته خواهند شد.

یونیسف در بیانیه‌اش گفته است که دست کم ۱۵۰ هزار کودک در شنگال زندگی می کنند که بسیاری از آنها در داخل منطقه اشغال شده توسط داعش آواره شده‌اند.

نوری مالکی، نخست وزیر عراق روز دوشنبه دستور همکاری نیروی هوایی با پیشمرگ‌های کرد برای پس گرفتن مناطق اشغال‌شده توسط داعش را صادر کرده بود.

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق هم گفته است که نیروهای کرد از حالت تدافعی خارج می‌شوند و به مواضع داعش حمله می‌کنند.

گزارش رسانه های نزدیک به گروه های کرد حاکی است که پیشمرگ های کرد (نیروهای نظامی اقلیم کردستان عراق) و واحدهای حافظت خلق (یگان های نظامی کردهای سوریه) برای باز پس گرفتن شنگال و نجات جان کردهای ایزدی با نیروهای داعش درگیر شده اند و پیشروی هایی داشته اند.