رئیس جمهور عراق حیدر عبادی را مامور تشکیل کابینه کرد

حق نشر عکس d

رئیس جمهور عراق، حیدر عبادی، معاون رئیس مجلس و نامزد پیشنهادی ائتلاف ملی عراق را به عنوان نخست وزیر جدید مسئول تشکیل کابینه کرده است.

آقای عبادی جایگزین نوری مالکی می‌شود که پیشتر گفته بود به دلیل نقض قانون اساسی از رئیس جمهور شکایت می‌کند.

ائتلاف ملی عراق، متشکل از گروه‌های شیعه، توانست توافق برخی متحدان نوری مالکی را کسب کند و تعداد کرسی‌های خود در پارلمان را به بیش از ۱۲۰ برساند.

پیش از این اکثریت با ائتلاف "دولت قانون" به رهبری نوری مالکی بود که حدود ۹۰ کرسی را در انتخابات پارلمانی برده بود.

ساعاتی بعد از معرفی آقای عبادی متحدان نوری مالکی در بیانیه‌ای معرفی او به عنوان نخست‌وزیر را رد کردند.

دادگاه عالی عراق که پیشتر گفته شد به نفع ائتلاف آقای مالکی برای انتخاب نخست‌وزیر رای داده، این خبر را تکذیب کرد و گفت ائتلافی می‌تواند نخست‌وزیر معرفی کند که بیشترین کرسی را دارد.

بنا بر قانون اساسی عراق آقای عبادی ۳۰ روز فرصت دارد تا کابینه‌اش را به مجلس معرفی کند.

حیدر عبادی که خود عضو حزب الدعوه به رهبری نوری مالکی است بعد از سقوط صدام در دولت انتقالی عراق وزیر ارتباطات شد.

او در سال ۲۰۰۶ میلادی نماینده مجلس شد و قبل از رسیدن به کرسی معاونت رئیس مجلس، ریاست کمیسیون اقتصادی را بر عهده داشت.

استقبال غربی‌ها

حق نشر عکس d
Image caption بعد از سخنان آقای مالکی نیروهای امنیتی در نقاط مختلف بغداد مستقر شدند

جوبایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا در تماس تلفنی با فواد معصوم 'حمایت کامل' آمریکا از رئیس جمهوری عراق را به دلیل 'نقشش در پاسداری از قانون اساسی' اعلام کرده است.

بنا بر اعلام دفتر معاون رئیس جمهوری آمریکا، آقای معصوم در این تماس تلفنی مسئله نخست‌وزیری حیدر عبادی را مطرح کرده که آقای بایدن در پاسخ از این 'اقدام مهم' حمایت کرده و بر 'درخواست مکرر رئیس جمهوری آمریکا برای تشکیل به موقع یک دولت جدید و فراگیر در عراق' تاکید کرده است.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه از حیدر عبادی خواسته برای مقابله با تهدید شبه نظامیان 'دولت اسلامی' هر چه سریع تر دولت وحدت ملی تشکیل دهد.

فیلیپ هموند، وزیر امور خارجه بریتانیا هم از معرفی حیدر عبادی از سوی رئیس جمهور عراق استقبال کرده و گفته "اکنون تشکیل فوری یک دولت جدید و فراگیر برای مقابله با بحران عراق حیاتی است."

تنش در پایتخت، درگیری در شمال

تنش‌های سیاسی در حالی در پایتخت عراق بالا گرفته که در شمال کشور نیروهای کرد در حال نبرد با شبه‌نظامیان 'دولت اسلامی' هستند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption هزارن نفر از کردهای ایزدی شمال عراق بعد از حمله شبه‌نظامیان 'دولت اسلامی' آواره شده‌اند

شهر جلولا در ۵۰ کیلومتری مرز ایران به اشغال شبه‌نظامیان 'دولت اسلامی' درآمده و هزاران نفر از ساکنان شهرهای شمالی که عمدتا از پیروان آیین ایزدی هستند، همچنان در کوه‌ها و بیابان‌ها سرگردانند.

آقای مالکی بامداد امروز دوشنبه، ۱۱ اوت گفته بود از رئیس‌جمهوری عراق به دادگاه شکایت می‌کند.

او در یک سخنرانی تلویزیونی به‌ تندی از فواد معصوم، رئیس‌جمهوری جدید این کشور انتقاد کرد و گفت قصد دارد آقای معصوم را به خاطر "زیرپا گذاشتن قانون اساسی" به دادگاه بکشاند.

بعد از این سخنرانی نیروهای وفادار به آقای مالکی در نقاط کلیدی بغداد مستقر شدند و شهر چهره‌ای امنیتی به خود گرفت.

بعد از معرفی حیدر عبادی به عنوان نخست‌وزیر جدید عراق، نیکلای ملادنف، نماینده ارشد سازمان ملل متحد در این کشور از نیروهای امنیتی عراق خواست "از اقداماتی که می‌تواند منجر به دخالت در روند دموکراتیک انتقال قدرت شود، خودداری کنند."

در واکنش به اظهارات آقای مالکی، جان کری، وزیر خارجه آمریکا تشکیل دولت عراق برای ایجاد ثبات ملی در این کشور را ضروری خواند و از آقای مالکی خواست این روند را مختل نکند.

نوری مالکی که جناح او در انتخابات اخیر مجلس عراق اکثریت را به دست آورد، تلاش می‌کرد تا برای سومین بار به نخست‌وزیری برسد اما در پی بحران جاری در کشور و به‌خصوص پیش‌روی‌های شبه‌نظامیان سنی، درخواست‌ها برای کناره‌گیری او افزایش یافت.

مطالب مرتبط