استقبال آمریکا از جابجایی پایگاه نظامی‌اش در ژاپن

جزیره اوکی‌ناوا حق نشر عکس AP
Image caption ژاپن با علامت‌گذاری در اطراف منطقه مورد نظر رسما ساخت محل جدید پایگاه نظامی آمریکا در جزیره اوکی‌ناوا را شروع کرد

آمریکا می‌گوید از شروع انتقال پایگاه نظامی آن کشور در جزیره اوکی‌ناوا توسط دولت ژاپن استقبال می‌کند.

ژاپن با استقرار تجهیزات خود در آبهای شمال جزیره اوکی‌ناوا، منطقه‌ای را که در آن قرار است پایگاه جدید ساخته شود، علامت‌گذاری کرده است.

ژاپن و آمریکا در سال ۱۹۹۶ در مورد جابجایی پایگاه هوایی فوتن‌ما از یک منطقه پرازدحام جزیره به ناحیه ناگو در شمال آن توافق کردند.

ولی ساکنان جزیره مخالف این کار و خواهان انتقال پایگاه به خارج از اوکی‌ناوا هستند.

چندین پایگاه آمریکا و ۲۶۰۰۰ نیروی نظامی آمریکا در اوکی‌ناوا مستقرند. بسیاری از مردم جزیره سروصدا، تصادفات و جنایت را با حضور آمریکا در آن محل مرتبط می‌دانند.

ماری هارف، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه گفت پیشرفتی که در توافق آمریکا و ژاپن برای بازآرایی نیروهای آمریکا در اوکی‌ناوا حاصل شده، "قدمی انتقادبرانگیز" بود.

او گفت جابجایی پایگاه نیروی تفنگداران دریایی آمریکا حضور آمریکا در این منطقه پرجمعیت اوکی‌ناوا را کم‌رنگ‌تر خواهد کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption ساکنان اوکی‌ناوا خواهان انتقال پایگاه آمریکا به بیرون از این جزیره هستند

روز پنجشنبه نزدیک به ۲۰۰ تظاهرکننده در نزدیکی محل جدید پایگاه در ناگو جمع شدند. بعضی از آنها از درون قایق اعتراض می‌کردند. کشتی‌های گارد ساحلی در اطراف محل مستقر بودند.

شهردار ناگو گفته از شروع کار بسیار خشمگین شده و از هر نوع ساختمان سازی در منطقه برای پایگاه جدید جلوگیری خواهد کرد.

پایگاه آمریکا در جزیره اوکی‌ناوا بخشی از یک پیمان بلند‌مدت امنیتی با ژاپن است. آمریکا از زمان پایان جنگ جهانی دوم در این جزیره حضور نظامی دارد.

ناخشنودی از حضور آمریکا در اوکی‌ناوا بین ساکنان آن بویژه از سال ۱۹۹۵، بعد از تجاوز دسته‌جمعی سربازان آمریکایی به یک دختر ۱۲ ساله ژاپنی افزایش یافته است.

مطالب مرتبط