زیباری: قتل عام ایزدی‌ها احتمالا به تلافی حملات آمریکا علیه داعش بوده است

حق نشر عکس REUTERS
Image caption یک مرد ایزدی که از نیروهای دولت اسلامی فرار کرده به اردوگاه آوارگان در دهوک پناه آورده است

هوشیار زیباری، وزیر خارجه دولت نوری مالکی جزئیات بیشتری درباره کشتار اهالی یک روستا در شمال عراق اعلام کرده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که دست‌کم ۸۰ نفر از اهالی روستای کاوجو در شمال عراق توسط شبه‌نظامیان 'دولت اسلامی' (داعش سابق) کشته شده‌اند.

آقای زیباری گفته شبه‌نظامیان 'دولت اسلامی' ممکن است به تلافی حمله هواپیماهای بی‌سرنشین آمریکایی، به روستای کاوجو حمله کرده و روستاییان را کشته‌ باشند، هرچند گزارش‌هایی وجود دارد که می‌گوید نیروهای دولت اسلامی از روستاییان خواسته‌اند مسلمان شوند و بعد از خودداری روستاییان، آنان را کشته‌اند.

آمریکا گفته بعد از دریافت گزارش‌ها درباره حمله به این روستا در ۴۵ کیلومتری شهر سنجار، دو خودروی زرهی نیروهای دولت اسلامی را هدف قرار داده است.

به گفته آقای زیباری، مسلمانان سنی در روستاهای اطراف که قول داده بودند از ایزدی‌ها حمایت کنند، هنگام حمله نیروهای داعش قدرت دفاع نداشتند.

وزیر خارجه دولت نوری مالکی گفته نمی‌تواند گزارش‌ها درباره ربوده شدن زنان و کودکان روستای کاوجو را تایید کند.

نماینده ایزدیان در پارلمان عراق که با روستاییان به جای مانده از این کشتار صحبت کرده است، می‌گوید نیروهای داعش با کامیون وارد روستا شدند و در عرض یک ساعت ده‌ها روستایی را کشتند.

پیش‌تر گزارش شده بود که شبه‌نظامیان تندروی دولت اسلامی (داعش سابق) با حمله به یک روستا در حوالی شهر سنجار، مردان ایزدی را کشته و زنان و کودکان را به اسارت برده‌اند.

کشتار اقلیت‌های غیر مسلمان در عراق به دست شبه‌نظامیان تندروی سنی که مدعی تشکیل یک دولت اسلامی در عراق و سوریه هستند، واکنش‌های گسترده جهانی به دنبال داشته است.

قطعنامه شورای امنیت علیه گروه دولت اسلامی

در همین حال، روز جمعه شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه‌ای خواستار انحلال گروه دولت اسلامی و خلع سلاح شبه‌نظامیان آن شد.

این نهاد همچنین ۶ نفر را به دلیل بسیج، یا حمایت مالی جنگجویان خارجی در عراق و سوریه تحریم کرد.

گروه شبه‌نظامی دولت عراق که یکی از شعبه‌های بانک مرکزی عراق را غارت کرده و یک چاه نفت این کشور را نیز در اختیار گرفته پول قابل توجهی دراختیار دارد اما برخی کشورهای غربی معتقدند این گروه هنوز هم برای فعالیت به حمایت مالی خارجی وابسته است.

اکنون بر اساس قطعنامه شورای امنیت هر گونه مبادله تجاری با جهادیانی که درحال حاضر کنترل میادین نفتی و دیگر منابع نقدینه‌ساز را برعهده دارند به مثابه حمایت مالی از آنهاست و مشمول تحریم می‌شود.

در قطعنامه روز جمعه شورای امنیت سازمان ملل آمده است این شورا "به شدیدترین شکل، اقدامات تروریستی گروه دولت اسلامی و ایدئولوژی متعصب و خشونت بار آن، همچنین نقض گسترده موازین حقوق‌بشر و مبانی بین المللی حقوق انسانی را محکوم می‌کند."

حق نشر عکس Reuters
Image caption بیش از یک میلیون عراقی از ترس حملات شبه نظامیان آواره شده‌اند

همزمان تحولات در ساختار قدرت در بغداد، پایتخت عراق، روزنه‌هایی از امید برای انسجام در میان گروه‌های مختلف مذهبی سیاسی در این کشور به وجود آورده است.

امروز رهبران قبیله‌های سنی در عراق گفتند در صورت اعاده حقوق سنی‌ها، آماده همکاری با حیدر عبادی، نخست‌وزیر جدید عراق هستند.

شیخ علی حاتم سلیمان، رهبر پرنفوذ قبیله دلیم در استان انبار عراق در یک کنفرانس خبری خواهان برگزاری همه پرسی برای اعطای خودمختاری بیشتر به مناطق سنی نشین شد.

او همچنین خواهان آن شد که مناطق سنی‌نشین این اختیار را داشته باشند تا برای مراقبت از خود، نیروی ویژه‌ای تشکیل دهند.

رهبران قبایل سنی گفته‌اند تصمیم در مورد مبارزه با نیروهای داعش بعدا گرفته خواهد شد.

در همین حال، آیت‌الله سیستانی، برجسته‌ترین روحانی شیعه عراق گفته انتخاب نخست‌وزیر جدید و تشکیل دولت تازه، فرصتی نادر برای حل بحران سیاسی و امنیتی عراق است.

مطالب مرتبط