بوی 'خوش' دلار رمز دستگیری قاچاقچیان ارز می‌شود

حق نشر عکس AFP
Image caption برآوردها می‌‌گویند حدود ۳۹ میلیارد دلار اسکناس سالانه از آمریکا به مقصد مکزیک قاچاق می‌شود

دانشمندان دریافته‌اند که اسکناس دلار آمریکا رایحه منحصر به فردی دارد.

آنها با استفاده از این ویژگی توانسته‌اند دستگاهی اختراع کنند که می‌تواند چون سگ‌های موادیاب، "بوی دلار" را استشمام کند و سالانه مانع از قاچاق میلیون‌ها قطعه اسکناس از مرز آمریکا به مکزیک شود.

شیمیدانانی که موفق به کشف "رایحه دلار آمریکا" شده‌اند، یافته‌های خود را در اجلاس انجمن شیمی آمریکا ارایه کرده‌اند.

دکتر جوزف استتر از گروه مهندسی کی.وی.جی می‌گوید: "استشمام پول هنری ناشناخته است. هیچ کس تاکنون تلاش نکرده بود این رایحه‌ها را شناسایی کند."

"ما متوجه شدیم که ضراب خانه آمریکا از مواد طبیعی متنوعی در ساخت اسکناس دلار استفاده می‌کند که در نهایت رایحه منحصر به فردی را متصاعد می‌کند و می‌توان آن را ظرف یک دقیقه شناسایی کرد."

گروه متخصصانی که جوزف استتر آن را رهبری می‌کند موفق شده‌اند دستگاهی بسازند که به ماموران گمرک کمک می‌کند رایحه دلار را ردیابی کنند. این دستگاه کوچک و دستی بی.سی.دی.سی نامگذاری شده است.

پلیس گمرک آمریکا سال گذشته گزارش کرد توانسته ۱۰۶ میلیون دلار اسکناس از قاچاقچیان ضبط کند. پولی که اغلب حاصل از قاچاق مواد اعتیادآور است.

با وجود این، برآوردها می‌‌گویند حدود ۳۹ میلیارد دلار اسکناس سالانه از آمریکا به مقصد مکزیک قاچاق می‌شود.

در حال حاضر، پلیس از سگ‌های بوکش برای شناسایی اسکناس‌های قاچاق استفاده می‌کند اما فرآیند تربیت چنین سگ‌هایی زمان‌بر و پرهزینه است.

به همین علت، وزارت کشور آمریکا از دانشمندان و گروه‌های نوآور خواسته بود اگر می‌توانند وسیله ای بسازند که بتواند اسکناس دلار را در چمدان‌ها و خودروهایی که از مرز رد می‌شوند ردگیری کند.

دستگاه جدیدی که اکنون ارایه شده می‌تواند پاسخی بر این نیاز گمرک آمریکا تلقی شود اما پیش از به کارگیری آن در مرزهای این کشور ابتدا باید مراحل آزمایشی دیگری را طی کند.

مراحلی که در آن این دستگاه باید نشان دهد قابلیت ردیابی اسکناس‌های مختلف دلار در شرایط گوناگون را دارد و همچنین آن قدر سبک و دستی است که به راحتی می‌تواند توسط ماموران گمرک استفاده شود.

مطالب مرتبط