انتشار 'فیلم سر بریدن یک خبرنگار آمریکایی' به دست شبه‌نظامیان اسلام‌گرا

حق نشر عکس AFP
Image caption جیمز فولی، خبرنگار آزاد بود و در خاورمیانه فعالیت می‌کرد

گروه "دولت اسلامی" ویدیویی از سربریدن یک روزنامه‌نگار آمریکایی را روی اینترنت منتشر کردند.

این خبرنگار را به نام "جیمز فولی" معرفی کردند. او خبرنگار آزاد بود و در سال ۲۰۱۲ در سوریه ربوده شده بود.

این گروه شبه نظامی اعلام کردند که آقای فولی را به خاطر حملات هوایی اخیر آمریکا به مواضعشان در عراق می‌کشند.

مادر این خبرنگار در فیس بوک گفته او به پسرش افتخار می‌کرد: "او زندگی خودش را وقف شناساندن رنج مردم سوریه به مردم دنیا کرد."

کاخ سفید تایید کرده که این ویدیو واقعی است و گفته آمریکا از آن منزجر می شود.

هنوز صحت این ویدیو به طور مستقل سنجیده نشده است، اما کاخ سفید گفته در صورتی که این تصاویر واقعی باشند، آمریکا "از این قتل وحشیانه، منزجر" می‌شود.

خانواده آقای فولی در فیس‌بوک نوشته‌اند: "می‌دانیم که بسیاری از شما به دنبال پاسخ یا تایید هستید. لطفا صبور باشید تا ما تمام اطلاعات را کسب کنیم. خانواده فولی را در دعاهایتان فراموش نکنید."

آقای فولی در خاورمیانه فعال بود و برای وبسایت آمریکایی "گلوبال پست" و بنگاه‌های خبری دیگر از جمله خبرگزاری فرانسه کار می‌کرد.

خبرنگار دوم

در ویدیوی منتشر شده، که عنوان یک پیام به آمریکا را دارد، آقای فولی در لباسی نارنجی، در کنار مردی سیاهپوش و مسلح در جایی که شبیه صحراست زانو زده است.

مردی که بعنوان جیمز فولی ابراز هویت شده پیامی به خانواده‌اش می‌دهد و مرگ نزدیک خودش را به بمباران‌ مواضع دولت اسلامی در عراق توسط آمریکا ارتباط می‌دهد.

بعد مرد مسلح که صورتش را هم پوشانده، انگلیسی را با لهجه بریتانیایی حرف می‌زند و می‌گوید که عضو گروه "دولت اسلامی" است مرگ این روزنامه‌نگار به خاطر حملات هوایی آمریکا علیه مواضع گروه "دولت اسلامی" ارتباط می‌دهد. او آقای فولی را بعنوان یک شهروند آمریکا توصیف می‌کند و می‌گوید: "بعنوان یک حکومت شما شما در خط مقدم تهاجم علیه دولت اسلامی هستید."

بعد از صحبت فرد مسلح، پیش از آنکه ویدیو سیاه شود، شروع به بریدن گردن اسیر می‌کند.

در پایان این ویدیو، فرد دیگری نشان داده می‌شود که بعنوان استیون ساتلاف، گزارشگر آمریکایی شناسایی می‌شود. شبه‌نظامیان هشدار می‌دهند که او هم می‌تواند سرنوشت مشابهی داشته باشد. .

آمریکا اخیرا مواضع این گروه در شمال عراق را هدف قرار بود و به جنگجویان عراقی و کرد برای بازپس گیری این مناطق از دست شبه نظامیان کمک کرده بود.

در بیانیه‌ای که "گلوبال پست" منتشر کرده از مردم خواسته شده تا برای آقای فولی دعا کنند و آمده که هنوز نمی‌توانند صحت این ویدیو را تایید کنند.

دولت آمریکا هم تایید کرده که ویدیو را دیده است.

هواداران این گروه از شبه نظامیان تندرو، پیشتر تهدید کرده بودند که شهروندان آمریکا را هدف قرار می‌دهند و گفته بودند: "همه شما را در خون غرق می‌کنیم."

این گروه متهم است که تعداد زیادی از مردم را در شمال عراق و شرق سوریه کشته‌اند.

خشونت‌های آنها سبب آوارگی حدود یک میلیون و دویست هزار نفر از مردم عراق شده است.

گروه "دولت اسلامی" که با ایده برپایی خلافت اسلامی شکل گرفته، پیروان دین مسیحیت و ایزدی‌ها را می‌کشد. برخورد آنها با شیعیان نیز مشابه است.

مطالب مرتبط