آمریکا: ویدیوی بریدن سر خبرنگار آمریکایی صحت دارد

حق نشر عکس AFP
Image caption جیمز فولی، خبرنگار آزاد بود و در خاورمیانه فعالیت می‌کرد

شورای امنیت ملی آمریکا تایید کرده که ویدیوی منتشر شده از سر بریدن خبرنگار آمریکایی توسط گروه دولت اسلامی (داعش سابق) صحت دارد.

باراک اوباما قرار است به زودی در این مورد بیانیه‌ای منتشر کند.

فرانسه می‌گوید پنج کشور عضو دایمی شورای امنیت و کشورهای منطقه از جمله ایران، باید به مبارزه علیه نیروهای دولت اسلامی بپیوندند.

ویدیوی بریدن سر خبرنگار آمریکایی توسط گروه دولت اسلامی از سوی چندین کشور غربی محکوم شده است.

گروه "دولت اسلامی" ویدیویی از بریدن سر یک روزنامه‌نگار آمریکایی را روی اینترنت منتشر کرده است.

آمریکا، بریتانیا و فرانسه این اقدام را محکوم کردند.

آنها این خبرنگار را به نام "جیمز فولی" معرفی کردند. او خبرنگار آزاد بود که در سال ۲۰۱۲ در سوریه ربوده شد.

این گروه اعلام کرده که آقای فولی را به تلافی حملات هوایی اخیر آمریکا به مواضعشان در عراق کشته است.

مادر این خبرنگار در فیسبوک نوشته او به پسرش افتخار می‌کند: "او زندگی خودش را وقف شناساندن رنج مردم سوریه به مردم دنیا کرد."

کاخ سفید گفته در صورتی که این تصاویر واقعی باشند، آمریکا "از این قتل وحشیانه" منزجر می‌شود.

کانون فعالیت خبری آقای فولی خاورمیانه بود. او برای وبسایت آمریکایی "گلوبال پست" و بنگاه‌های خبری دیگری از جمله خبرگزاری فرانسه کار می‌کرد.

خبرنگار دوم

در ویدیوی منتشر شده، که عنوان "یک پیام به آمریکا" را دارد، آقای فولی در لباسی نارنجی، در کنار مردی سیاهپوش و مسلح در جایی که شبیه صحراست، زانو زده است.

مردی که بعنوان جیمز فولی ابراز هویت شده پیامی به خانواده‌اش می‌دهد و مرگ نزدیک خودش را به بمباران‌ مواضع گروه "دولت اسلامی" در عراق توسط آمریکا ارتباط می‌دهد.

"دولت اسلامی" یک گروه سنی مذهب افراطی است که با ایده برپایی خلافت اسلامی شکل گرفته است.

این گروه در سوریه و عراق از طریق قتل شیعیان و غیر مسلمانان، در میان مردم رعب و وحشت ایجاد کرده و مناطق گسترده ای را تحت کنترل خود در آورده است.

Image caption دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا تعطیلات خود را قطع کرده تا در یک جلسه در مورد عراق و سوریه شرکت کند

بعد مرد مسلح که صورتش را هم پوشانده و انگلیسی را با لهجه بریتانیایی صحبت می‌کند، خود را عضو گروه دولت اسلامی معرفی می‌کند و می‌گوید مرگ این روزنامه‌نگار به دلیل حملات هوایی آمریکا علیه مواضع آن گروه است.

او با توصیف آقای فولی بعنوان یک شهروند آمریکا می‌گوید: "به عنوان یک حکومت، شما در خط مقدم تهاجم علیه دولت اسلامی هستید."

بعد از صحبت فرد مسلح، پیش از آنکه ویدیو سیاه شود، او شروع به بریدن گردن اسیر خود می‌کند.

در پایان این ویدیو، فرد دیگری نشان داده می‌شود که بعنوان استیون ساتوف، گزارشگر آمریکایی، معرفی می‌شود. شبه‌نظامیان هشدار می‌دهند که او هم می‌تواند سرنوشت مشابهی داشته باشد که به حرکات بعدی باراک اوباما وابسته است.

آقای ساتوف حدود یکسال پیش در سوریه، نزدیک مرز ترکیه ربوده شده بود.

آمریکا اخیرا مواضع گروه دولت اسلامی را در شمال عراق هدف قرار داده و به دولت عراقی و پیکارجویان کرد برای بازپس گیری این مناطق از دست شورشیانکمک کرده است.

در بیانیه‌ای که "گلوبال پست" منتشر کرده از مردم خواسته شده برای آقای فولی و خانواده‌اش دعا کنند و آمده که هنوز نمی‌توان صحت و سقم این ویدیو را تایید کرد.

عکس‌العمل بریتانیا

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا بریدن سر یک خبرنگار آمریکایی توسط یک شورشی عضو گروه دولت اسلامی که لهجه بریتانیایی دارد را تکان‌دهنده نامید.

آقای کامرون تعطیلات خود را قطع کرده و به لندن بازگشته تا در یک نشست با فیلیپ هاموند، وزیر خارجه در مورد عراق و سوریه شرکت کند.

حق نشر عکس EPA
Image caption فیلیپ هاموند، وزیر خارجه بریتانیا سر بریدن خبرنگار آمریکایی را نمونه آشکار توحش داعش خوانده است

فیلیپ هاموند سر بریدن را "نمونه آشکار توحش این سازمان" (دولت اسلامی) نامید.

با توجه به این که فرد قاتل احتمالا بریتانیایی است، وزیر خارجه این کشور گفت شرکت شماری از شهروندان بریتانیا در مناقشات عراق و سوریه "یکی از دلایل روشن برای این مسئله است که چرا این سازمان تهدید مستقیمی برای امنیت بریتانیاست".

بازگویی ناگفته ها

جیمز فولی در یک مصاحبه با بی‌بی‌سی در سال ۲۰۱۲ انگیزه‌های خود برای پوشش خبری مناطق مورد مخاصمه را توضیح داد.

او گفت: "من به سوی نمایش کشمکش‌ها کشیده می‌شوم و می‌کوشم داستان‌های ناگفته را بازگو کنم."

"خشونت از حد‌گذشته‌ای وجود دارد، ولی اراده‌ای هم برای این مسئله وجود دارد. باید دریابی که این مردم واقعا چه کسانی هستند و من فکر می کنم این چیزی است که واقعا الهام‌بخش است.

آقای فولی در سال ۲۰۱۱ هم برای مدت کوتاهی در لیبی دستگیر شده بود.

دولت آمریکا هم تایید کرده که ویدیو را دیده و می‌کوشد اصالت آن را تایید کند.

خبرنگار بی‌‎بی‌سی در واشنگتن گزارش می‌دهد که باراک اوباما تا تایید رسمی اصالت این ویدیو از اظهار نظر در این مورد خودداری کرد ولی عملیات تلافی‌جویانه علیه آمریکا ممکن است مشارکت آمریکا در عراق را دشوار کند.

کیتلین هیدن، سخنگوی شورای امنیت ملی پیشتر گفت: "اگر این ویدیو واقعی باشد، قتل وحشیانه یک خبرنگار بی‌گناه ما را پریشان می‌کند و ما مراتب همدردی عمیق خودمان را به خانواده و دوستان او اعلام می‌کنیم."

مادر جیمز فولی در فیس‌بوک از شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی می‌خواهد گروگان‌های دیگر را آزاد کنند.

او نوشت: "آنها مثل جیمز بی‌گناه هستند، آنها بر سیاست‌های دولت آمریکا در عراق، سوریه یا هرکجای دیگر جهان کنترلی ندارند."

هواداران دولت اسلامی پیشتر تهدید کرده بودند که شهروندان آمریکا را هدف قرار می‌دهند و گفته بودند: "همه شما را در خون غرق می‌کنیم."

این گروه تعداد زیادی از مردم را در شمال عراق و شرق سوریه کشته‌ است و خشونت‌ها در این مناطق سبب آوارگی حدود یک میلیون و دویست هزار نفر از مردم عراق شده است.

در همین حال، سایت توییتر در پی پخش گسترده تصاویر سر بریدن جیمز فولی از طریق آن سایت اعلام کرده است حساب کاربری افرادی که تصاویر آزاردهنده به اشتراک می گذارند را خواهد بست.

مطالب مرتبط