حملات هوایی جدید آمریکا علیه نیروهای دولت اسلامی

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای کرد و دولت عراق ازحمایت جنگنده و پهپادهای آمریکایی برخوردارند

به رغم تهدید دولت اسلامی به کشتن یک خبرنگار دیگر آمریکایی، جنگنده های آمریکا نیروهای دولت اسلامی در شمال عراق را هدف حملات هوایی تازه ای قرارداده اند.

نیروهای کرد و دولت عراق در نبرد با نیروهای دولت اسلامی در مجاورت شهر موصل از حمایت این جنگنده ها و پهپادهای آمریکایی (هواپیمای بدون سرنشین) برخوردار بودند.

دو روز پیش گروه دولت اسلامی ویدئویی را در اینترنت منتشر کرد که در آن تصاویری از بریدن سر یک روزنامه‌نگار آمریکایی را نشان می دهد.

گروه دولت اسلامی گفته است که این خبرنگار را به تلافی حمله‌های هوایی اخیر آمریکا به مواضعشان در عراق کشته است.

در پایان ویدئوی مربوط به بریده شدن سر جیمز فولی، فرد دیگری هم نشان داده می‌شود که استیون ساتوف، گزارشگر آمریکایی، معرفی شده است. شبه‌نظامیان هشدار داده‌اند که او هم می‌تواند سرنوشتی مشابه جیمز فولی داشته باشد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آثار ویرانی مواضع نیروهای دولت اسلامی

اما از زمان انتشار این ویدیو تاکنون آمریکا ۱۴ حمله هوایی دیگر به مواضع نیروهای دولت اسلامی در نزدیکی سد موصل انجام داده است

این سد اوایل هفته جاری به تصرف مجدد نیروهای کرد در آمد.

منابع کرد می گویند که نیروهای عراقی با پشتیبانی جنگنده های آمریکایی توانستند به سوی تپه های جنوب غرب سد موصل پیشروی کنند.

شکست عملیات نجات

روز چهارشنبه،۲۰ اوت (۲۹ مرداد) وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که اوایل تابستان نیروهای ویژه این کشور در صدد نجات گروگان هایی آمریکایی برآمدند که یکی از آن ها جیمزفولی،خبرنگاری بود که نیروهای دولت اسلامی او را کشتند، اما این عملیات با شکست روبرو شد.

این اولین باری است که دولت آمریکا به عملیات نیروهای خود در داخل خاک سوریه اذعان می کند.

مطالب مرتبط