قاتلان خبرنگار آمریکایی '۱۳۲ میلیون دلار خواسته بودند'

حق نشر عکس AP
Image caption جیمز فولی در سوریه به دست شبه‌نظامیان دولت اسلامی افتاده بود

گلوبال‌پست، وبسایت خبری کارفرمای جیمز فولی، خبرنگار مقتول آمریکایی، اعلام کرده است که شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی برای آزادی این خبرنگار ۱۳۲ میلیون دلار باج خواسته بودند.

فیلیپ بالبونی، مدیرعامل گلوبال‌پست، گفته است که شبه‌نظامیان دولت اسلامی سال میلادی گذشته برای آزادی آقای فولی درخواست پول کرده بودند.

آقای فولی خبرنگار آزاد بود و در حوزه خاورمیانه برای این وبسایت آمریکایی و بنگاه‌های خبری دیگری از جمله خبرگزاری فرانسه کار می‌کرد. او در نوامبر سال ۲۰۱۲ میلادی (کمتر از دو سال پیش) در سوریه ربوده شده بود.

گروه دولت اسلامی (داعش سابق) که کنترل بخش‌هایی از عراق و سوریه را در اختیار دارد، روز چهارشنبه، ۲۰ اوت، فیلمی را از بریدن سر جیمز فولی منتشر کرد که واکنش جهانی گسترده‌ای داشت.

گروه دولت اسلامی اعلام کرده است که این تبعه آمریکا را به تلافی حمله‌های هوایی آمریکا به مواضعشان در عراق کشته است. در پایان ویدئویی که این گروه منتشر کرد، فرد دیگری نشان داده می‌شود که استیون ساتلاف، یک گزارشگر دیگر آمریکایی، معرفی شده است.

آقای ساتلاف حدود یک سال پیش در نزدیکی مرز ترکیه در خاک سوریه ربوده شد.

گروه دولت اسلامی تهدید کرده است که این خبرنگار آمریکایی هم می‌تواند سرنوشتی مشابه جیمز فولی داشته باشد و اقدام بعدی آنها به رفتار دولت آمریکا بستگی دارد.

با وجود این تهدیدها، گزارش شده است که حمله‌های هوایی آمریکا در نزدیکی موصل ادامه داشته است.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه، ۲۰ اوت، قتل جیمز فولی را بی‌رحمانه خواند، ولی گفت که با وجود تهدیدها، آمریکا به مقابله با شبه‌نظامیان دولت اسلامی ادامه خواهد داد.

آمریکا اعلام کرده است که تحقیقات جنایی مربوط به قتل آقای فولی رسما آغاز شده است. اریک هولدر، دادستان کل آمریکا گفته است که آن کشور "حافظه‌ای قوی و محدوده دسترسی گسترده‌ای" دارد.

در بریتانیا هم بخش‌های امنیتی در تلاش برای شناسایی هویت مردی هستند که در فیلم بریده شدن سر جیمز فولی حضور دارد. او در این فیلم انگلیسی را با لهجه بریتانیایی صحبت می‌کند و براساس گزارش‌هایی تاییدنشده، گفته شده است که او از شهروندان لندن یا جنوب شرق انگلستان بوده است.

مطالب مرتبط