'آمریکا در جریان حملات هوایی در لیبی نبود'

Image caption اسلام گرایان پس از یک ماه درگیری فرودگاه طرابلس را به تصرف درآورده اند

یک مقام ارشد دولت آمریکا به بی بی سی گفته است ایالات متحده از حملات هوایی علیه مواضع شبه نظامیان اسلام گرا در فرودگاه طرابلس بی اطلاع بوده است.

جنگنده های ناشناس در هفته گذشته در جریان نبرد میان اسلام گرایان و شبه نظامیان ملی گرا دو بار مواضع اسلام گرایان را در این فرودگاه بمباران کردند.

روزنامه نیویورک تایمز گزارش کرده که این جنگنده ها متعلق به امارات متحده عربی بودند و از پایگاه هایی در مصر به پرواز درآمده بودند.

مصر هر گونه دخالت در این عملیات را رد کرده و امارات نیز واکنشی به این خبر نشان نداده است.

ایالات متحده، فرانسه، آلمان، ایتالیا و بریتانیا دوشنبه در بیانیه مشترکی "دخالت خارجی در لیبی" را محکوم کردند و آن را عامل تشدید اختلافات کنونی در این کشور نامیدند.

به گفته مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، کشور یا کشورهای شرکت کننده در عملیات در این باره با ایالات متحده مشورت نکرده بودند.

به گفته او در صورت کاربرد تجهیزات و مهمات آمریکایی در این عملیات، این نگرانی وجود دارد که توافقنامه های موجود بین ایالات متحده و کشورهای خریدار نقض شده باشد.

فرودگاه طرابلس به تازگی پس از یک ماه زد و خورد در اختیار شبه نظامیان اسلام گرا قرار گرفته است.

این فرودگاه که در این مدت تعطیل بود، پیش تر به مدت سه سال در اختیار شبه نظامیان منطقه زنتان قرار داشت.

باربارا پلت آشر، خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید حملات هوایی اخیر رقابت تازه منطقه ای بین کشورهای عرب و جنبش های اسلام گرا را به تصویر کشیده است.

بر این اساس، قطر از شبه نظامیان اسلام گرا حمایت مالی و تسلیحاتی می کند در حالی که مصر، امارات متحده عربی و عربستان سعودی سعی دارند مانع از پیشرفت اسلام گرایان شوند.

درگیری میان شبه نظامیانی که در سال ۲۰۱۱ حکومت معمر قذافی را سرنگون کردند، در ماه های اخیر افزایش یافته است.

ارتش و نیروی پلیس لیبی ضعیف تر از این شبه نظامیان است و نتوانسته به آشوب و درگیری پایان دهد.

مطالب مرتبط