برای اولین بار دانش آموزان سفیدپوست آمریکا در اقلیت قرار می‌گیرند

حق نشر عکس a

با آغاز سال تحصیلی جدید در آمریکا، برای اولین بار دانش آموزان سفیدپوست مدارس دولتی در اقلیت قرار می‌گیرند.

بر اساس برآوردهای رسمی با پایان ثبت نام سال تحصیلی ۱۵-۲۰۱۴ دانش‌آموزان متعلق به اقلیت‌های نژادی، اکثریت صندلی‌های مدارس را پر خواهند کرد.

این تغییر ساختار جمعیتی عمدتا به افزایش دانش‌آموزان لاتین‌تبار مربوط می‌شود.

آمار تازه را "مرکز ملی آمار آموزشی" وابسته به وزارت آموزش آمریکا اعلام کرده است.

آمار و ارقام این مرکز حاکی از کاهش پیوسته تعداد دانش‌آموزان سفیدپوست از اواسط دهه ۱۹۹۰ میلادی و همین طور ثابت ماندن تقریبی محصلان سیاه‌پوست است.

اما تعداد دانش‌آموزان لاتین‌تبار آمریکا طی دو دهه گذشته دو برابر شده و پیش‌بینی می‌شود که در دهه آینده تعداد آنها باز هم بیشتر شود.

تغییر بافت جمعیتی

بنا بر این تخمین، در پاییز سال جاری میلادی نسبت دانش‌آموزان سفیدپوست آمریکا برای اولین بار به کمتر از پنجاه درصد کل دانش‌آموزان خواهد رسید.

دانش‌آموزان لاتین‌تبار ۲۶ درصد و سیاه‌پوستان ۱۵ درصد تعداد کل محصلان مدارس دولتی را تشکیل خواهند داد.

نژادهای دیگر مانند آسیایی، بومیان آمریکا و دیگران سهم بسیار کمتری نسبت به سه دسته بالا دارند.

آمار تازه همچنین نشان می‌دهد که چگونه افزایش جمعیت لاتین‌تبارها که از اواسط دهه نود تا کنون از ۱۴ به ۳۰ درصد رسیده، بافت جمعیتی مدارس را تغییر داده است.

در اواسط دهه ۱۹۹۰ میلادی دانش‌آموزان سفیدپوست ۶۵ درصد جمعیت مدارس دولتی را تشکیل می‌دانند، اما پیش‌بینی می‌شود که این نسبت در ده سال آینده به ۴۵ درصد برسد.

اما "مرکز پژوهشی پیو" که سیاست‌های عمومی و روندهای اجتماعی را در آمریکا تحلیل می‌کند، می‌گوید که در مدارس خصوصی آمریکا الگوی کاملا متفاوتی وجود دارد و سفیدپوستان در اکثریت هستند.

حدود ده درصد از دانش آموزان آمریکایی در مدارس خصوصی تحصیل می‌کنند.

مطالب مرتبط