امضای پروتکل در مورد بنیاد راههای جایگزین در بیشکک

راه در اسفره

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

قرار است که جانب قرقیزستان راه جایگزینی سازد که از روستای تاجیکان عبور نکند

در شهر بیشکک، پایتخت قرقیزستان، میان نمایندگان دولت تاجیکستان و آن کشور پروتکل (پیش‌نویس قرارداد) در باره بنیاد همزمان راه کوکتاش-آقسای-تمدیق-کیشمیش در منطقه مرزی مورد مناقشه دو کشور به امضا رسیده است.

جانبها به توافق رسیده‌اند که این راه را با توجه به مسیر انحرافی آن از دو روستای مربوط به دو کشور بنیاد کنند.

قرار است که جانب قرقیزستان راه آلترناتیوی (جایگزینی) بسازد که از روستای تاجیکان که در قلمرو تاجیکستان واقع است، عبور نکند. و همینطور، جانب تاجیکستان در کنار راه فعلی اسفره-وارخ در این مسیر راه دومی خواهد ساخت که از روستای آقسای قرقیزستان عبور نخواهد کرد.

شیرعلی گنجلف، معاون اول وزیر نقلیات تاجیکستان که در هیئت نمایندگان دولت تاجیکستان در شهر بیشکک است، می‌گوید که این پیش‌نویس روز سه‌شنبه‌ ۲۶ اوت به امضا رسیده است.

آقای گنجلف به بی‌بی‌سی گفت که این پروتکل به نفع (برای منافع) ساکنان هر دو کشور به امضا رسیده است.

بنیاد راه اتومبیلرو در مسیر کوکتاش-آقسای-تمدیق در ماه آوریل سال گذشته شروع شده و این امر به تنش در مرز تاجیکستان و قرقیزستان منجر شده بود.

امتداد این راه ۷.۱ کیلومتر بوده و در آن جا هفت ماشین‌آلات راهسازی فعالیت می‌کنند. هزینه این راه ۴۱.۸ میلیون سوم قرقیزستان یا حدود هشت میلیون دلار ارزیابی می‌شود.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

هیئت تاجیکستان در بیشکک را مرادعلی علی‌مردان، معاون نخست‌وزیر تاجیکستان، و جانب قرقیزیستان را عبدالرحمان ممتعلی‌یف، معاون نخست‌وزیر آن کشور، رهبری می‌کنند. و پروتکل جدید نیز از سوی رهبران این هیئتها به امضا رسیده است.

در همین حال، به نوشته خبرگزاریهای قرقیزستان، در همایش هیئتهای دو کشور همچنین درگیری روز ۲۵ اوت در مرز مشترک دو کشور نیز بررسی شده است.

به نوشته خبرگزاری “۲۴kg” قرقیزستان، دو جانب به توافق رسیده‌اند که کمیسیون مشترکی را برای رسیدگی واقعی و منصفانه به درگیریهای سال جاری در نواحی مرزی تاجیکستان و قرقیزستان تأسیس دهند.

بعد از ظهر روز ۲۵ اوت در ناحیه باباجان غفوراف ولایت سغد، واقع در مرز تاجیکستان و قرقیزستان، در اثر تیراندازی مرزبانان قرقیز دو نفر کشته و پنج نفر زخمی شده‌اند.

مقامات تاجیکستان می‌گویند که یکی از افراد کشته‌شده سروان عظمت عظیمف، یک مقام مرزبانی تاجیکستان در این منطقه، بوده است.

روز گذشته وزارت امور خارجه تاجیکستان در مورد تیراندازی مرزبانان قرقیز در این منطقه 'اعتراض قطعی' کرده و به بیشکک هشدار داد که در صورت تکرار چنین حوادث برای دفاع از قلمرو و ساکنان خویش از تمام امکانات، از جمله نیرو، استفاده خواهد کرد.

ناآرامیها در مرز مشترک تاجیکستان و قرقیزستان، در شمال تاجیکستان، از اوایل سال جاری آغاز یافته است. روز ۱۱ ژانویه در مرز مشترک دو کشور در اسفره میان مرزبانان تاجیک و قرقیز درگیری رخ داد که بر اثر آن پنج مرزبان قرقیز و دو مرزبان تاجیک زخمی شدند.

همچنین، ۱۰ ژوئیه سال جاری مرزبانان قرقیز به سوی ساکنان روستای وارخ که مشغول نصب لوله‌های آب بودند، از سلاح گرم آتش گشودند که بر اثر آن یک نفر کشته و ۱۰ نفر دیگر، از جمله دو مرزبان تاجیک، زخمی شدند.

درگیری دیگری در مرز مشترک قرقیزستان و تاجیکستان روز ۹ اوت در منطقه جرگتال این کشور رخ داد که بر اثر آن یک شهروند قرقیز کشته شد.

امتداد مرز تاجیکستان با قرقیزستان ۹۷۰ کیلومتر بوده، به دلیل وجود اراضی بحث‌ناک تنها ۵۶۷ کیلومتر یا ۵۹ درصد از این مرز تعیین و علامت‌‌گذاری شده است.