سازمان بهداشت جهانی: شمار مبتلایان به ابولا احتمالا بیش از ۲۰ هزار نفر است

حق نشر عکس AP
Image caption دستیار مدیرکل سازمان بهداشت جهانی می‌گوید شمار واقعی موارد ابتلا احتمالا چندبرابر است

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید شیوع ویروس مرگبار ابولا در غرب آفریقا پیش از آنکه کنترل شود، ممکن است بیش از ۲۰ هزار تن را آلوده کرده باشد.

به گفته این سازمان بین المللی شمار مبتلایان ممکن است چهار برابر ۳۰۰۰ نفری باشد که در حال حاضر رسما به ثبت رسیده اند.

سازمان بهداشت جهانی همچنین از شرکت های هواپیمایی خواسته است که پروازهای "مهم" خود در منطقه را از سر بگیرند زیرا منع سفر، تلاش ها برای مقابله با گسترش اپیدمی را به خطر انداخته است.

تاکنون ۱۵۵۲ نفر در لیبریا، سیرالئون، گینه و نیجریه بر اثر ابتلا به ابولا جان خود را از دست داده اند.

بروس ایلوارد، دستیار مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، با اشاره به دستورالعملی که این سازمان برای مقابله با شیوع ابولا منتشر کرده، گفت در برخی مناطق "شمار واقعی موارد ابتلا می‌تواند دو تا چهار برابر مواردی باشد که تاکنون گزارش شده اند."

به گفته این مقام سازمان بهداشت جهانی امکان ابتلای ۲۰ هزار نفر به ابولا، "موضوعی است که تاکنون کسی انتظار آن را نداشته است."

او افزود: "این رقم به معنای آن نیست که انتظار داریم ۲۰ هزار تن مبتلا شده باشند اما برای مقابله با شیوع ویروس باید سیستمی داشته باشیم که در صورت نیاز بتوانیم با ارقامی این چنین مواجه شویم."

سازمان بهداشت جهانی برای مقابله با ابولا خواستار اختصاص ۴۸۹ میلیون دلار در ۹ ماه آینده شده و می‌گوید برای اقدام در این باره به ۷۵۰ کارشناس بین المللی و ۱۲ هزار کارمند محلی در سطح کشورهای غرب آفریقا نیاز است.

روز پنجشنبه، نیجریه تایید کرد که نخستین مرگ ناشی از ویروس ابولا در خارج از لاگوس، بزرگترین شهر این کشور، در شهر نفتی پورت هارکورت روی داده است.

انتشار این خبر هنوز تاثیری در فعالیت‌های بزرگترین تولید کننده نفت آفریقا نگذاشته است اما یکی از سخنگویان شرکت نفتی شل در نیجریه گفته است "شیوع ابولا از نزدیک زیر نظر قرار دارد."

وزیران بهداشت کشورهای غرب آفریقا در غنا گرد آمده اند تا در نشستی فوق العاده درباره شیوه های مقابله با شیوع بیماری مرگبار ابولا تبادل نظر کنند.

این مقام ها با حمایت از درخواست سازمان بهداشت جهانی مبنی بر لزوم رفع ممنوعیت پروازها به منطقه از کشورهای دیگر خواسته اند تا برای سهولت کار امدادگران در دسترسی به مناطق آلوده مرزهای خود را بازگشایی کنند.

بروس ایلوارد پیشتر گفته بود ممنوعیت پروازهای مسافرتی و تجاری نه تنها از گسترش ابولا جلوگیری نمی کند. برعکس ممکن است "توانایی پاسخگویی به بحران را مختل کند."

برخلاف شایعات و تصورات نادرست، ویروس ابولا با رفت و آمد مسافران منتشر نمی شود بلکه از طریق تماس با مایعات بدن فرد آلوده به ویروس، نظیر عرق و خون، انتقال می‌یابد.

خبرنگار بی‌بی‌‎سی در غرب آفریقا می‌گوید سازمان های بهداشتی با شمار فزاینده موارد ابتلا به ابولا مواجه هستند و در برخی مناطق درگیری هایی روی داده است.

با اینکه اغلب مراکز درمانی با تمام ظرفیت در حال کار هستند احتمال اینکه تلاش ها برای مقابله با شیوع ویروس ابولا در وضعیت فعلی نتیجه دهد، اندک گزارش شده است.

در همین حال، در بریتانیا یک بنیاد خیریه بهداشتی و یک شرکت بزرگ داروسازی گفته اند آزمایش های ایمنی بر واکسنی که برای مقابله با ابولا ساخته شده به سرعت در حال انجام است.

شرکت داروسازی جی‌اس‌کی (GSK) می‌گوید در صورتی که نتیجه این آزمایش ها که از ماه آینده آغاز می‌شوند خوب باشد قصد دارد برای شرایط اضطراری، ذخیره ای از این واکسن به اندازه ۱۰ هزار نفر تهیه کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption سازمان بهداشت جهانی: منع پرواز تنها باعث اخلال در امدادرسانی می‌شود

مطالب مرتبط