ایسلند، هشدار آتشفشان را از قرمز به نارنجی تغییر داد

فوران آتشفشانی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption فوران آتشفشان در ایسلند موجب اعلام وضعیت قرمز شده ولی متخصصان می‌گویند شدت آن در حد چهار سال پیش نیست

اداره هواشناسی ایسلند، بعد از آنکه شب گذشته با شروع فوران آتشفشان بارداربونگا، در اطراف محل آتشفشان وضعیت قرمز اعلام کرده بود، آنرا دوبار به وضعیت نارنجی برگرداند.

وضعیت نارنجی که دومین درجه هشدار است به این معنی است که شرکت‌های هوایی خود می‌توانند تصمیم بگیرند که آیا هواپیماهای آنها در آن منطقه پرواز کنند یا نه.

دانشمندان قبلا گفته بودند که شب گذشته فوران گدازه بطور پراکنده و به بلندی یک هزارمتر شروع شده است.

اداره مراقبت‌های هوایی ایسلند که پرواز بر فراز منطقه آتشفشانی را تا ارتفاع ۵۰۰۰ پا (۱۵۰۰ متری) ممنوع کرده بود در گفتگو با بی‌بی‌سی تایید کرد که با توجه به اینکه در آتشفشان "ابر خاکستر" ایجاد نشده، می‌توان درجه هشدار کم کرد.

آتشفشان بارداربونگا اخیرا با چندین زمین لرزه تکان خورده است.

اداره حفاظت از شهروندان گفته است که دانشمندانی که این موضوع را مطالعه می‌کنند، آنرا از یک فاصله بی‌خطر زیر نظر گرفته‌اند.

در اطلاعیه این اداره گفته می‎‌شود که هیچگونه خاکستر آتشفشانی دیده نشده ولی گارد ساحلی بعدا منطقه را مورد بررسی قرار می‌دهد.

اداره هواشناسی بریتانیا هم صبح امروز اعلام کرد که در بارداربونگا تنها گدازه بدون خاکستر فوران کرده است.

بیورن اودسون، یک دانشمند ژئوفیزیک از سازمان مدیریت بحران و ایمنی عمومی ایسلند گفته که فوران این آتشفشان فعلا تاثیری بر پروازها ندارد.

او گفت: " آنچه از اتشفشان خارج شده اغلب گدازه است و خاکستری در هوا و حتی در آن نزدیکی‌ها وجود ندارد."

ریچارد وستکات، خبرنگار حمل و نقل بی‌بی‌سی می‌گوید حتی اگر یک ابر بزرگ خاکستر فوران کرده بود هم نمی‌توانست برای پروازهای اروپایی در حد سال ۲۰۱۰ مشکل بوجود بیاورد.

او گفت ابزارهای جدیدی که شرکت‌های هوایی و سازندگان تجهیزات ساخته‌‌اند، و تاکنون آزمایش شده‌اند، به هواپیماها امکان شناسایی و پرواز در اطراف ابرهای دارای خاکستر را می‌دهند.

در سال ۲۰۱۰در منطقه‌ای که آتشفشان ناآرام بارداربونگا هم در آن قرار دارد، ابرهای حاوی خاکستر آتشفشانی موجب لغو هزاران پرواز در اروپا شد و اختلالاتی را در برخی فرودگاه‌های این قاره ایجاد کرد.

آتشفشان‌های ایسلند در سالهای اخیر خبرسازند ولی گفته شده که آخرین فعالیت آتشفشانی بزرگ در آنجا حدود دو قرن پیش بود که ۱۳ ماه طول کشید.

مطالب مرتبط